Japon Kılıç Müzesi (Tokyo)

Japon Kılıçlarıyla İlgilenenler Buraya

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Müze Hakkında

Japonya Kılıç Müzesi, Japon kılıçlarının muhafazası, tanıtımı, Japon kılıcı kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla, Japon Kılıçlarını Koruma Derneğine bağlı olarak 1968 yılında kurulmuştur.
Japon kılıçları, tarihi önemlerinin yanısıra dini objeler ve güç sembolleri olarak da bilinmekte olup sanat değeri de taşımaktadırlar. Kılıçların yasaklanmasından itibaren Japon kılıçlarının dönemi de sona ermiş, hatta bu kılıçlar İkinci Dünya Savaşı‘ndan sonra silah olarak kabul edildiği için Japonya’da yerleşik ordular tarafından toplatılıp yok edilme tehlikesiyle karşılaşmıştır. Fakat Junji Honma, Kanichi Sato gibi isimlerin faaliyetleri sayesinde savaş sonrası çıkan karışıklıkların üstesinden gelinmiş, bu iki isim başta olmak üzere birçok kişinin yardımıyla 1948 yılında Japon kılıçlarının sanatsal objeler olarak muhafazası ve kabulü sağlanmış, üzerine araştırmalar yapılması ve geleneğin aktarılması amacıyla Japon Kılıçlarını Koruma Derneği kurulmuştur.

Japon kılıçları, Japonların büyük hassasiyeti sayesinde savaş silahlarından sanatsal objelere evrilmiş, kültür varlıklarına dönüşmüştür. Bin yılı aşkın süredir özenle muhafaza edilen kılıçların tarihi ve kültürel önemlerinin büyüklüğü yadsınamaz. Japon kılıçlarındaki güzelliği anlamak, Japon kültürünü anlamak demek değil midir sizce de? Şu anda bile meydana getirildikleri zamandaki biçimlerini koruyan, aynı parlaklıkla ışıldayan Japon kılıçları, yalnız ülke içinde değil, ülke dışında da son derece büyük bir değer görmektedir.

Japon Kılıçları Müzesi’nde Japon kılıçları, kabzaları, korkulukları, kişisel zırhlar, altından yapılma parçalar, eski el yazmalar gibi çok sayıda obje sergilenmektedir.

Japon kılıcı gibi özgün bir geleneksel kültürün muhafazası, bu değerin yalnızca Japonya’da değil, tüm dünyada tanıtılması amacıyla müzemiz, faaliyetlerini arttırarak devam ettirecektir.Erişim

Müze şu anda kapalı olup Ocak ayında yeniden açılacaktır. 

19 Ocak’ta “Çağdaş Kılıçlar ve Sanat Eserleri” adlı sergi başlayacaktır.

Tarih: 19 Ocak Cuma – 25 Mart Pazar, 2018

Saatler: 9.30 – 17.00 (son giriş 16.30)

Kapalı olduğu günler: Pazartesi (ulusal tatil günlerinin Pazartesi gününe denk geldiği zamanlarda açılacak, bu günlerin ertesi kapalı olacaktır)

Giriş ücreti: Yetişkinler 1000 yen, Üyeler 700 yen, Öğrenciler 500 yen 15 yaş altı çocuklar Ücretsiz

Çeviren, Derleyen: Salih Can Demir
Kaynak: touken.or.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!