Kotatsu

Harika Bir Isınma Yöntemi

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japonya’da kullanılan bir ısıtıcı olan Kotatsu temel olarak bir masanın altına yerleştirilmiş bir soba aparatından oluşur. Çok uzun zamandan beridir Japonya’da kullanılan bu ısıtıcıyı, doğrudan zeminin üzerine ya da geleneksel Japon hasırı olan “tatami’nin” üzerine yerleştirerek kullanabilirsiniz.

Kotatsu, Japon tarzı bir masaya monte olduğu için sandalye ile değil doğrudan dizlerinizi kıvırıp yere oturarak kullanmanız gerekir. Masanın alt kısmındaki ısıtıcı aşağıdan ısınmanızı sağlarken masanın üzerinden örtülen geniş yorgan da bu ısıyı hapsederek konforlu bir ortam oluşturur. İster çayınızı alıp arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz ister oturup kitabınızı okuyabileceğiniz bu soba-masa Japonlar için kış mevsiminin vazgeçilmezidir.

Kotatsu ilk kullanılmaya başlanıldığı dönemde kömürle çalışıyor olmasına rağmen günümüzde neredeyse tamamı elektriklidir.

Enerji tasarrufu sağlayarak fatura yükünü azaltmaya da yardımcı olan Kotatsu’yu hemen her evde bulmak mümkündür. Sadece evlerde değil birçok otelde de karşınıza çıkar Kotatsu.

 

İzlediğiniz Japon filmlerinde ya da animelerinde kotatsuda yemeklerini yiyen aile görüntüsüyle karşılaşmış olmanız oldukça yüksek bir ihtimaldir.

 

Çeviren / Derleyen: Tuğba Kirazlı
Kaynakwww.wikizero.com/ja


Sevgi paylaştıkça çoğalır!