Japonya’da Sınav Sistemi Değişiyor!

Sınav sistemi tek aşamalı mı olacak?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Görünüşe bakılırsa sadece bizim eğitim sistemimizde değil, Japonya gibi eğitimiyle öne çıkan bir ülkenin de eğitim sisteminde köklü denilebilecek değişimlere gidilmiş.

İl eğitim kurulu üyeleri arasından lise giriş sınavları üzerine çalışmalar yürüten özel bir komite oluşturuldu. Bu komite ilk ve son dönemlerde uygulanan sınavların birleştirmesi yönünde bir teklif taslağı sundu. İl eğitim kurulu bu teklif doğrultusunda düzenlemelere gitmeyi planlarken, teklifin 2020 yılında 6. Sınıf sınavında uygulamaya geçirilmesi gündemde. Süreç ilerledikçe halka bilgilendirme yapacağını belirten kurul, nihai kararı bu mali yılın sonuna kadar almayı hedeflediklerini açıkladı.

Mevcut durumda ilk dönem sınavı şubat ayının ortalarında yapılırken, ikincisi mart ayının başlarında yapılıyor. Devamlı dersler bazında bakıldığında, bir önceki dönemin sınavını mevcut öğrenci nüfusunun %30-60 kadarı geçebiliyor. Birçok öğrencinin başarısız olduğu bu sınavın ardından, sınavı geçemeyenlerin %60’ı ikinci dönem sınavında başarı yakalayabiliyor. Orta okul (6-7-8) ve liselerden “tek sınava girerek yükü hafifletmek daha iyi” ve “giriş sınav süreci çok uzun ve ders sürelerini tutturmak zor” gibi sesler yükselse de “iki kere deneme şansı varsa, ilk hedefimize ulaşmak için ikinci bir şansımız oluyor” diyenlere de rastlayabiliyoruz.

Teklife göre, “ana sınav” üç bölümden oluşuyor. Şubat ayının son iki gününde uygulanacak olan bu sınav sisteminde öğrenciler ilk gün iki bölümden sınava girerken, sonraki gün mülakat ve kompozisyon sınavına tabi tutulacaklar. Söz konusu mülakat ve kompozisyon sınavı her bir okul tarafından ayrı ayrı gerçekleştirilecek. Sınava girmeye engel teşkil eden hastalık veya yaralanma durumlarında ise telafi olarak “ek sınav” yapılması öngörülüyor. Ek sınav dahil tüm sınav sonuçlarının mart ayının başında aynı gün ilan edilmesi planlanıyor.

Derleyen: Özümcan Akın

Kaynak: MAINICHI


Sevgi paylaştıkça çoğalır!