Dünyaca Meşhur 5 Japon Markası

Hepsi de Japon tasarımcılardan!

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Kendi tasarımlarıyla dünya çapında ilgi toplayan Japon tasarımcıların sayısı gittikçe artıyor. İşte sizin için seçtiğimiz 5 marka:

  1. Sacai

Japonya denilince akla ilk gelen moda tasarım markalarından “Sacai”, 1999 yılında Chisato Abe tarafından kuruldu. Comme Des Garçons markasında çalışırken özellikle hammaddeye önem vermesiyle bilinen Chisato’nun, tasarladığı örgülerle moda dergilerinde ve iş dünyasında kendine bir isim yapması hiç de uzun sürmedi.

Tasarımlarında benimsediği “günlük yaşama uygun dizayn” konseptiyle yola çıkan Sacai’nin sade parçaları alışılmışın dışında materyallerle harmanlayarak yakaladığı orijinallik, alanında adeta yeni bir standart haline geldi. Şöhretini borçlu olduğu bir diğer nokta ise özellikle örgü ürünlerinde kullandığı kaliteli materyaller sayesinde tasarladığı keçelenmeyen ve uzun süre giyilebilen ürünleri oldu. Hem şık hem de yıllar boyu canlılığını kaybetmeyen sade kıyafetler arıyorsanız Sacai’ye göz atabilirsiniz.

  1. Beautiful People

“Çocuk giyim deri ceket” ürünüyle adını duyuran Beautiful People, “çocuklar için yetişkin kıyafeti” konseptiyle “Kids Koleksiyonu’nu oluşturdu. Özelikle deri ceketleri giyildiğinde çok şişkin göstermediğinden koleksiyonda en çok tercih edilen ürün oldu.

120-150 cm ölçülerinde başlayan ürünler belli bir boy uzunluğu gözetmediği için dilediğiniz modeli seçebiliyorsunuz. Deri ceket denilince akla sert bir imaj gelse de derli toplu görünümü sayesinde her türlü kombine uymakta ve uzun süre giyebiliyorsunuz. Serinin göze çarpan bir diğer parçası da trençkotları diyebilirz. Kids Serisi’nden tarzınıza uygun modeli seçerseniz, ne kadar şık göründüğünüzü ilk elden tecrübe edebilirsiniz.

  1. HYKE

2008’de faaliyetlerine ara veren “green” markası, 2013 senesinde HYKE adıyla piyasaya yeniden girdi. Hideaki Yoshiwara ve Yukiko Oide’nin yarattığı markanın konsepti “Geçmiş & Devrim”, yani “geleneksel giyimin üzerine kendi yorumunu katarak özgünlüğüne kavuşmak”. Sıra dışı tasarımlardan uzak duran markanın, tarih boyunca giyilmiş kıyafetlerin dönemsel arka planını veya üretim teknolojisini araştırarak mevcut olanı yeniden yaratması en ayırt edici özelliğidir. Bunun yanı sıra, İngiltere’nin avangart markası MACKINTOSH ve dünyaca ünlü spor markası Adidas ile iş birliği yapmasıyla, dünya çapındaki ünü her gün artmaya devam ediyor. 

  1. TOGA

Lady Gaga’nın tutkunu olduğu TOGA markası, 1997 yılında tasarımcı Yasuko Furuta tarafından yaratıldı. İlk olarak Paris Moda Haftası aracılığıyla adını dünyaya duyuran markanın diğer hayranları arasında birçok iş adamı ve ünlü de bulunmakta. Belli bir hedef kitlesi olmamakla beraber, erkek giyimden aksesuarlara kadar toplamda 8 reyonu bulunan TOGA çeşitli konseptler üzerinde çalışır. Tasarımları orijinal ve cüretkâr olsa da herkes için uygun bir ürün bulmak her zaman mümkündür. Bilenler bilmeyenlere anlatsın!

  1. UNDERCOVER

Sokak modasına yönelik bir marka olarak çok büyük ilgi toplayan UNDERCOVER, Paris Moda Haftası’nda kendini dünyaya kanıtlamış markalardan biri olarak boy gösterdi. Sokak tarzı ile modayı harmanlayarak orijinalliğini yakalayan marka, tasarımlarıyla modaya her daim yön veriyor. Her mevsimin temasına göre bazen feminen bazen sportif tasarımları, renkleri kullanma şekilleri ve eşi benzeri olmayan koleksiyonları, markanın mevcut şöhretini nasıl yakaladığı konusunda iyi bir fikir veriyor. Özellikle eskitme kotları ya da farklı materyalleri harmanlayarak ürettikleri ceketler, gerçekten de hem sokağın hem de modanın özünü insanlara ulaştırmada başarılı oluyor. Yakın zamanlarda UNIQLO ve Nike ile iş birliği yapmasıyla adını daha çok duyuran UNDERCOVER’ın, Japonya’yı temsil eden markalardan biri hâline geldiğini söylesek abartmış olmayız. 

Çeviren: Onurcan Tolkun
Kaynak: Website


Sevgi paylaştıkça çoğalır!