Yaygın Japon Atasözleri

Bir Japon Atasözü Der Ki...

İnu Mo Arukeba Bō Ni Ataru (Köpek De Yürürse Sopaya Çarpar)

İnu Mo Arukeba Bō Ni Ataru, sakınmadan bir şeyler yaparsan beklenmedik talihsizlikler başına gelir anlamına gelir. Ya da boş boş durmadan öylesine yaptığın bir şey sonucunda beklenmedik iyi bir şeyin başına gelmesi anlamında da kullanılır.

Kaeru No Ko Mo Kaeru (Kurbağanın Çocuğu da Kurbağadır)

Kaeru No Ko Mo Kaeru, çocuğun kişiliği ya da yeteneklerinin ebeveynlerine benzediği anlamında kullanılır. Ayrıca sıradan bir insanın çocuğunun da sıradan olmaktan başka seçeneği olmadığı anlamında da kullanılır.

Oni No Me Ni Mo Namida (Şeytanın Gözünde de Gözyaşı)

Oni No Me Ni Mo Namida, Soğuk bir insanın bile bazen başkalarına acıyıp merhametli olabileceği anlamındadır.

Kahō Wa Nete Mate (Talihi Yatıp Bekle)

Kabō Wa Nete Mate, talihin insan gücüyle elde edilebilecek bir şey olmadığı için sabırsızlanmadan fırsatı beklemenin daha iyi olduğu anlamında kullanılır.

Hana Yori Dango (Çiçekten Önce Dango)

Dango: Pirinç unuyla yapılan bir tür Japon tatlısı

Hana Yori Dango, kullanışlılığın süsten, kalitenin dış görünüşten daha önemli olduğu anlamına gelir. Ayrıca sanatı anlamayan insanları eleştirmek için kullanılan bir sözdür.

Hyakubun Wa İkken Ni Şikazu (Bir Kere Görmek Yüz Kere Duymaktan İyidir)

Hyakubun Wa İkken Ni Şikazu, bir şeyi yüz kere duymaktansa bir kere kendi gözünle görmenin daha kesin olduğu anlamındadır.

Hotoke No Kao Mo Sando Made (Buda’nın Yüzü De Üç Kere)

Hotoke No Kao Mo Sando Made, ne kadar yumuşa huylu biri olsa bile kabalık yapmaya devam edersen kızacağı anlamına gelir.

Saru Mo Ki Kara Oçiru (Maymun Da Ağaçtan Düşer)

Saru Mo Ki Kara Oçiru, ağaç tırmanmakta usta olan maymun bile, bazen ağaçtan düşer örneğinden giderek, işinin ustası olarak bilinen kişiler bile bazen hata yapar anlamında kullanılır.

İsogaba Maware (Acele İş Yapıyorsan Dön)

İsogaba Maware, aceleyle işini bitirmeye çalışırken tehlikeli kısa yoldan gitmek yerine, güvenli ve kesin fakat uzun yoldan gitmenin aslında daha faydalı olacağı anlamına gelir.

Çeviren: F. Simanur Yıldırım
Kaynak: matome.naver.jp (En Son Erişim 15.11.2017)