Telekomünikasyon Sektörü Değişiyor

Japon Hükümeti Rekabeti Artırmak İstiyor

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, akıllı telefon kullanımına ve insansız sürüş teknolojilerine olan talebi artıracağı düşünülen yeni nesil yüksek hızlı iletişim servisi 5G’ye yönelik yatırımların arttırılması için girişimcileri teşvik ediyor. 2019 yılında elektromanyetik dalga dağıtım sisteminin iyileştirilip, karar standartlarının sektör dışındaki girişimciler tarafından da kolay anlaşılabilmesini hedefleyen hükümetin getirdiği bu yeni sistemin asıl amacı, sektörde rekabeti artırmak. 5G, Japonya’da ilk defa kullanılacak olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından hali hazırda kullanılmakta. Teknolojinin geliştirilmesi ve bu sektördeki sermayenin artırılmasını hedefleyen yeni sistem, sektöre girmek isteyen atılımcılara kapı açıyor. Japonya’da elektromanyetik dalga teknolojisinin yeniden organize edilmesi sonucu sektöre yeni giren yatırımcıların artmasıyla ülke genelindeki yüksek iletişim fiyatlarının düşürülebileceği umuluyor.

Hükümet tarafından, Kasım ayının 29’unda Reform Teşvik Toplantısı’nda “fiyat rekabeti de dahil olmak üzere frekans bantlarının dağıtımı üzerine bir yöntemi tanıtacağız” açıklaması yapıldı. İçişleri Bakanlığı da 2018’de bu konu hakkında detaylıca bir plan hazırlayıp, Reform Teşvik Toplantısı’nda hazırlanan raporların ışığında meclisin 2019’daki Olağan Toplantısı’nda Elektromanyetik Dalga Kanunu hakkında iyileştirme teklifi vermeyi planlıyor.

İçişleri Bakanlığı, şu anda başvuranların iş planlarını inceleyip, bu planlar yeterli görüldüğü takdirde onlara iletişim lisansı veriyor. Elinde büyük yetkiler bulunduran merciler ile beraber çalışmak kolay olsa da bu sürecin sonunu görmek zor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne (OECD) üye 35 ülke arasından sadece Japonya rekabetçileri verdikleri fiyata göre paylandırma sistemini kullanmıyordu.

Yeni sistemde öncelikle seçim süreci halka açılıp transparanlığı artırılacak. Girişimcilerin bu işe karşı yetenek ve yatkınlıkları kapsamlı bir değerlendirmeden geçirilecek. Ek olarak, bu alanda hizmet veren şirketlerin uzun zaman stabil bir yapıda devam edip edemeyeceklerini görmek için devlete ödenecek elektromanyetik dalga kullanım ücretlerinin sunulması istenecek.

Şirketlerin sundukları iş planına bağlılıkları ve sundukları servisleri başarılı bir şekilde devam ettirmeleri sonuç aşamasında önemli bir kıstas olarak kullanılmakta. Bakanlık yabancı şirketler için ise telekomünikasyon sektörüne girmenin zor olduğunu gördüğünden dolayı, sadece kullanım ücreti kıstas alınarak sayılar üzerinden karar vermiyor. Durum böyle olsa da, telekomünikasyon alanında olmasa bile, başka alanlarda üstün başarı gösteren ve yüksek kullanım ücretleri ödeyebilecek şirketlere seçim aşamasında öncelik verileceği düşünülüyor.

Akılda bulundurulması gereken şey ise yüksek kapasitedeki verilerin bir anda gönderilmesini sağlayan “5G” teknolojisi dönemine yönelik talep. “4G” teknolojisine göre 100 kat daha hızlı olması beklenen bu teknolojiyi, cep telefonu operatörlerinin 2020 Tokyo Olimpiyatları için tüm Japonya’ya yayması hedefleniyor. Cep telefonları başta olmak üzere internete bağlanan her cihazda, insansız sürüşlü arabaların güvenliğini artırmada veya “Sanal Gerçeklik” (Virtual Reality, VR) alanında kullanılması umulan bu teknolojinin hayatın her alanına girmesi, hatta yeni nesil trendleri de beraberinde getirmesi bekleniyor.

Yazan: Hasan Heren


Sevgi paylaştıkça çoğalır!