Japonya Hakkındaki İnternet Efsaneleri

DOĞRU MU? YANLIŞ MI?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Bu hafta size Japonya hakkındaki internet efsanelerinden bahsedeceğim. Hepimiz sosyal medyada Japonya’nın gariplikleri konulu paylaşımlara denk gelmişizdir. Bunların bir kısmı doğru ama içlerinde yanlış bilgi içeren yazılar da var. Bugünkü yazımda Japonya’ya dair bildiğiniz yanlışları düzeltmek için bazı eğlenceli bilgiler paylaşacağım.

1. Japonlar böcek yer, köpek yer, bebek yer vs.

 Yanlış. Japonlar ne böcek, ne köpek, ne de bebek yer. İnternetteki böcek yiyen Asyalı görüntülerinin çoğu Çinlilere, Korelilere veya Taylandlılara aittir. Hatta bu ülkelerde bile böcek yeme kültürü düşünüldüğünden çok daha azdır. Aynı şekilde köpek eti yemek de Çin ve Kore’nin çok küçük bir kısmıyla sınırlıdır. Bebek yemek ise ne Çin’de, ne Kore’de ne de Japonya’da görülür, tamamen bir internet uydurmasından ileri gitmemektedir.

2. Japonya’da penis ve doğurganlığın kutlandığı bir festival mevcuttur.

 Doğru. Bu festivalin adı Kanamara Festivali’dir. Ne var ki çok eski yıllardan beri süregelen bu festival, günümüzde daha çok turistlerin katılmasıyla ünlendi. Penis festivalini Japon kültürünü temsil eden bir parça olarak görmek yanlıştır. Çoğu Japon bu festivalden habersizdir.

3. Japonya’da marketlerde küp karpuzlar satılır, böylece yerden tasarruf edilir.

 Yanlış. Küp karpuz bütün Japonya’da sadece 6 çiftçinin ürettiği ve bulması çok zor bir üründür. Yılda yaklaşık 100 tane üretilir. Fiyatları 10.000 yenden başlar.  Birçok Japon ömrü boyunca küp karpuzla karşılaşmamıştır. Küp karpuz yenilmez, dekor olarak kullanılır.

4. Japonların yılda 2 kez yurt dışına çıkması zorunludur. Bunun için devletten bir miktar para ve fotoğraf makinesi alırlar. Her yerin fotoğrafını çekip dünya devletlerinin neye ihtiyacı olduğunu gözlemleyip devlete sunarlar.

 Yanlış. Bence Japonya hakkındaki internet efsanelerinin en komiği bu. Bu kadar hayal gücünü roman yazmak için kullansa keşke milletimiz. Ne yazık ki Japon hükümeti, Japonlara dünyayı gezmeleri için zorunlu tatil vermiyor, keşke verse… Japonların sık sık yurt dışına çıkmalarının sebebi para değerlerinin komşu ülkelere göre daha yüksek olması ve kendi ülkeleri içinde gezmeye göre daha ucuza gelmesidir.

5. Japonya’da iş yerinde uyumak aşırı çalışmanın bir belirtisi olarak görülür ve normaldir.

 Ne yazık ki bu da yanlış. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Japonya’da da iş yerinde uyumak normal karşılanmaz. Japon arkadaşıma göre eğer böyle bir durum olsaydı iş yerinde uyanık kimse kalmazdı. Son günlerde Japonya’da bazı şirketler öğle uykusunu serbest bırakmaya başladı. Ne var ki, Japonya’da iş yerinde uyumak serbest demek bir abartı olacaktır.

 

Yazan: Aziz Gürpınar


Sevgi paylaştıkça çoğalır!