Eğitim Bedava Mı Olacak?

1 Trilyon Yenlik Eğitim Yardımı

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Parasız eğitim üzerine kurulacak olan “Vatandaş Yetiştirme Politikası” için son adımlar atılıyor: Çocuklarını yuva veya anaokuluna gönderen ailelere 1 trilyon yenlik para yardımı yapılacak.

Öte yandan, anaokulları ve yuvalar daha fazla öğrenci kabul edemeyecek kadar dolu olduğu için her yıl yüzlerce çocuk bu kurumların bekleme listesinde alınıyor. Bu durumdaki çocukların sayısı azalmıyor, gün geçtikçe artıyor. Bu gibi başka sorunlar da göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu para yardımının, halihazırda yuvada/anaokulunda çocuğu olan ailelerle sınırlı kalmaması tartışılıyor.

Bu politikaları hayata geçirmek için iki trilyon yen gerekiyor. Bu tutarın çoğu, 2019 yılının Ekim ayında yürürlüğe girecek olan tüketim vergisi zammından karşılanacak. 2020 yılında bütün politikaların yürürlüğe konulacağı öngörülüyor.

Bu politikanın esas amacı, çocuklu ailelere maddi destekte bulunmak. Ailelerin çocuklarını yuvalara veya anaokullarına göndermesine yardımda bulunmak adına tüketim vergilerinden toplanan 8 milyar yen kullanılacak. Böylece devletin onayladığı yuvalar ve anaokulları 3-5 yaş arası tüm çocuklar için ücretsiz hale gelecek. Eğitim kadrosu gibi kriterleri devletin belirlediği standartlara uymayan yuva ve anaokulları da var ve bunlara giden çocuklar için de diğerlerinin ortalama masrafı tutarında bir yardım planlanıyor.

Düşük gelirli ve 0-2 yaş arası çocuk sahibi olan aileler ise belediye vergisinden muaf tutulacak. Bu durumdaki ailelere halihazırda 25700 yenlik (ortalama yuva masrafı) yardım yapılıyordu, bu uygulamaya devam edilecek. Fakat yüksek meblağlar talep eden özel anaokulları söz konusu olduğunda, ücretin tamamı ödenmeyecek.


Küçük çocukların emanet edilebileceği kurumları arttırmak için her yıl 3 milyar yenlik bir bütçe ayrılacak. Anaokulu öğretmenlerinin mesleklerine devam etmesi ve anaokulu öğretmenliğinin özendirilmesi adına maaşlarının arttırılmasına karar verildi.

 

Fakat bu politikalar, yuvalar ve anaokulları için sıra bekleyen çocuklar açısından başka bir sorun teşkil ediyor. Çocuklu aileleri desteklemek, anaokullarının/yuvaların durumunu iyi yönde mi etkilenir yoksa kötü yönde mi, belli değil. Ücretsiz kurumlarsayıca arttığında onlara başvuran çocuk sayısı da artabilir, böylelikle daha fazla kurumun ücretsiz olması gerekir, yani bekleme listesi sorunu çözülmeyebilir. Bu sebeple bu kurumların ücretsiz yapılıp yapılmayacağına henüz karar verilmiş değil.

Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik yardımlar da düşünülüyor, fakat bunlar, küçük çocuklu ailelere yapılan yardımlara kıyaslanınca daha geri planda kalmış durumda.

Komei Partisi, yıllık geliri 590.000 yenden az plan ailelerinin çocuklarını özel lise harçlarından muaf tutmayı planlıyor. Bu kararın yürürlüğe konulması için 65 milyar yenlik bir bütçe gerekiyor. Devlet bu miktarı yıllık harcamalardan kısarak temin etmeye çalışsa da henüz amacına ulaşamadı.

Bir yandan düşük gelirli yüksek öğretim kurumu öğrencileri belediye vergisinden muaf tutuluyor, öte yandan geri ödemesi olmayan bursların arttırılarak öğrencilerin yarı zamanlı işlerle vakit kaybetmeden bile derslerine yoğunlaşabilmesi hedefleniyor. Hedefler arasında okul harçlarının ödenmesine yardımda bulunmak da var, fakat özel üniversite öğrencilerinin faydalanabileceği miktar için bir üst sınır belirlenecek.

Büyük bir meblağa karşılık gelen üniversite harcının kaldırılması sonucu, belediye vergisini ödemeyeceği kararlaştırılan dar gelirli aileler, bu vergiyi ödeyen ailelere göre daha büyük bir gelire sahip olacak, yani gelir durumlarında ani bir değişim yaşanacaktır. Bu yüzden, hem belediye vergisini ödeyip hem dar gelirli olan ailelere de yardım yapılıp, gelirlerin dengelenmesiyle beraber yardıma ayrılan bütçenin yavaş yavaş azaltılması planlanıyor.

Bunların dışında, üniversite öğrencilerinin kayıt harçlarını mezun olup işe girdikten sonra gelirlerine uygun bir şekilde ödemesi hakkında uzun süredir devam eden bir tartışma da mevcut.

Çeviren: Didem İpekoğlu
Kaynak: https://nikkei.com/


Sevgi paylaştıkça çoğalır!