80’li Yıllarda Japon Modası

Japonlarla Nostalji Yapmak İsteyenlere

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Bu içeriğimizde 80’li yıllarda mağazada çalışmış bir Japonun gözünden, tanık olduğu moda ve trendlere göz atacağız.

  • Japonya’nın ilk sokak kültürü: Takenokozoku

Takenokozoku genel bir terim olarak, merkezi alanlarda radyo kaseti eşliğinde dans eden insan grubuna denir. İsmini Shibuya Jingumae’de yer alan “Takenoko Butik” adlı mağazadan almıştır. Özellikle bu mağazadan giyinen dansçılar, YMO grubu gibi tekno-müzik eşliğinde dans ederlerdi. Kojiro Shimizu, Hiroyuki Okita gibi dönemin ünlü isimleri de bu akıma katılmıştı. Harajuku Hokoten caddesi, bu dansçıların en uğrak yeri sayılabilirdi.

Takenoko Butik mağazası hâlen devam etmekte ve özellikle yabancı turistlerin en ilgi gösterdiği ünlü mekanlar arasındadır. Çok ünlü moda tasarımcılarından Lady Gaga’ya kadar birçok şöhret de mağazayı ziyaret etmiştir.

Bugünse Hokoten caddesi patenciler, break dansçılar, sokak tiyatrocuları, müzik grupları ve performans sanatçılarıyla kaynamaktadır.

  • Boat House Trainer

VAN markasının kurucusu Ishizu Kensuke’nin “Trainer” adını verdiği süveterler, Aoyama Gakuin Üniversitesi’nin yakınlarında bulunan Boat House mağazasında satılırdı. Bu süveterler, 80’li yıllarda üniversiteli kızlar arasında çok popüler olmuştu. Yüzlerce kişinin üstünde görülebilecek giysiyi almak için insanlar upuzun kuyruk oluştururdu. Fakat bu moda yalnızca mağazanın çevresiyle sınırlı kalmış, başka şehirlere ulaşamamıştır.

 

  • Pink House

 

80’ler modası denince, akla ilk gelenler Comme des Garçon ve Kaneko Isao’nun tasarımcısı olduğu Pink House olur.

Japonya’nın her tarafında hayranları bulunan Pink House markası o kadar beğeniliyordu ki birçok sayıda tasarımcı Pink House’tan etkilenip imitasyon sayılabilecek çalışmalar ortaya çıkarmıştı.

80’lerin ortalarında doğru DC markasının çıkış yaptığı sıralarda, Pinky&Dianne markasının vücut hatlarını belli eden veya sade ürünlerinden ziyade, Pink House’un folklorik denilen desenli, uzun ve bol ürünleri kadınlara daha çok hitap ediyordu.

 

  • 80’ler Yanki Modası

Troy marka hırka, boğazlı kazak ve yüksek bel pantolon Yanki modasının olmazsa olmazlarındandı. Bu moda akımını takip edenler çok parlak rugan ayakkabılar giyer, ithal marka tokalı kemerler takarlardı.

V yaka kazak + gömlek + yüksek bel pantolon kombini de modaydı. Fakat hırkalarda pek fazla cep olmadığından bu şekilde giyinenlerin bir de çanta taşıması gerekirdi.

 

  • Şişme Yelek ve Ceketin Japonya’ya Gelişi

70’lerin sonuna doğru Popeye dergisinde, LL Bean ve North Face gibi markaların şişme yelekleri tanıtılmıştı.

Şişme yelekler, 1985 senesinde “Geleceğe Dönüş” filmiyle beraber Michael J. Fox sayesinde dünya çapında yaygınlaşmış olsa da Japonya’daki çoğu insan can yeleğine benzetiyordu. Fakat bu ürün, çok geçmeden Japonların da beğenisini kazandı.

Buna karşılık, kolları da olan şişme ceketler, eski anoraklara benzetildiği için ülke çapında pek fazla yaygınlaşmamıştı.

  • DC Patlaması

1980’den 1990’a kadar süren patlama adını, Designer’s & Character’s adlı Japon markasından alıyor. Bu marka, ülkenin her tarafına ulaşabilmiş ve aniden popülerleşmiştir.

Designer’s, her sezona yönelik koleksiyon ortaya çıkaran bir tasarımcı markasıyken, Character’s belli bir konsept üzerine yaptıkları çalışmayla sezonu açan bir markadır. Birlikte DC olarak anılan bu markanın zamanında öyle hayranları vardı ki hangi parçanın hangi şehirde bulunabileceğine kadar bilebilirlerdi.

DC logolu kolej ceketi, özellikle gençler için sahip olunması gereken bir parçaydı.

  • Comme Ça Du Mode

Popülerlik olarak DC’nin çıkış yaptığı zamana denk gelen marka, isminden dolayı Comme des Garçons ile sık sık karıştırılıyordu.

1980’lerin başından itibaren sade renkler kullanarak tasarladığı parçalarla kendini geliştirmeye başlamış, hatta bir dönem tüm Japonya’da mağaza açabilecek kadar yaygınlaşmıştı.

 

  • Beams ve United Arrows

1976 senesinde Harajuku’da 20 metrekarelik bir dükkanla başlayan Beams, Popeye dergisinin işbirliğiyle satışlarını artırmış, 80’lerde ise mağazalarını çoğaltarak kendi şirketini kurmuştur.

United Arrows ise 1989’da, bir mağaza müdürü olan Osamu Shigematsu ile beraber 30 kişilik bir grubun istifa edip, World Co. LTD. ile anlaşmasıyla kurulmuştur.

 

Kaynak: matome.naver.jp (31 Mayıs 2017)
Derleyen: Onurcan Tolkun


Sevgi paylaştıkça çoğalır!