Kasiyersiz Marketler

market çalışanları işten tasarruf edecek

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

4 Aralık 2017’de, Japonya’da ünlü bir market zinciri olan Lawson Şirketi, otomatik ödeme için bilgi teknolojisi (IT) ve yapay zekayı (AI) kullanan yeni nesil marketler için çalışmalar yürüten Lawson İnovasyon Laboratuvarını ilk defa halka tanıttı. İş gücü eksikliğini dengelemek için marketlerde otomatik ödemeyi mümkün kılan ve müşterilerin cep telefonlarını kullanarak ödemeleri gerçekleştirmelerini sağlayan bu sistemin 2018 yılının baharında, gece kasiyerlerinin yerine devreye girmesi bekleniyor.

Lawson Şirketi yöneticisi Sadanobu Takemasu, aynı gün düzenlenen basın toplantısında “yapay zekayı kullanan bu sistemle, işçi sayısındaki yetersizliğe rağmen iş gücü verimliliğini artırmayı ve marketlerimizin 24 saat boyunca hizmet vermelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Bugün, akıllı telefon uygulamalarıyla çalışan ‘nakitsiz hizmet’ anlayışını da tanıtacağız. Bu uygulamalar halihazırda Çin ve Japonya’da kullanılıyor ve 2018’in bahar aylarında Tokyo’daki birkaç markette daha işleme girecek,” dedi.

Marketlerde birkaç çalışan olduğu sürece, gece yarısı ile sabah 5 arasında, sadece telefonuna uygulamayı indirmiş olan kişiler marketlere girebilecek. Müşterilerin markete girip çıkabilmek için kapılara kurulmuş sisteme uygulama ekranını okutmaları gerekecek. Sonrasında satın aldıkları ürünlerin barkodlarını da telefonlarındaki uygulamayla taratarak kasiyere ihtiyaç duymadan ödemelerini yapabilecekler. Bu sayede, market çalışanla vakitlerini raf yerleştirme ve temizlik gibi diğer görevlere ayırabilecek ve iş yükleri azalmış olacak. Bu proje için ‘Line’ mesajlaşma uygulamasının ödeme sisteminin kullanılması planlanıyor.

Lawson Yenilik Laboratuvarı, yeni teknolojileri test etmek için 2017 Ekiminde açıldı. Bir müşterinin hareketlerini algılayarak müşterinin elinde olan ürünü açıklayan robot, elektronik olarak etiketlenmiş ürünleri satın alan müşterinin kapıdan çıkarken ödeme yapabilmesini sağlayan bir sistem ve müşterilerin yaş ve cinsiyetlerini tespit ederek ürün tavsiyesinde bulunan bir yüz tanıma sistemi olmak üzere üç yeni teknolojik çalışma 4 Aralık tarihinde şirket tarafından halka tanıtıldı. Lawson İnovasyon Laboratuvarı, Lawson ve Panasonic Corp. tarafından ortaklaşa olarak Osaka Vilayetindeki bir Lawson mağazasında 2016 kışından beri test edilen bir “self-ödeme” makinesi olan “Regi-Robo”ya da sahip. İki şirket, bu kışın başlarında bir Tokyo mağazasında fizibilite testine başlayacaklarını bildirdi.

 

İş gücü sıkıntısı, market ve restoran endüstrilerine oldukça zorluk çıkartıyor. Büyük bir restoran zincirinin operatörü olan Royal Holdings Şirketi, 6 Kasım’da Tokyo’da sadece kredi kartlarının ve e-paranın kabul edildiği, nakit paranın geçmediği bir restoran açtı. Ayrıca, restoranda pişirme işlemlerini yarı otomatik hale getirmek için özel bir fırın kullanılıyor. Bu önlemler sayesinde, çalışan sayısı az olsa da restoranın düzenli bir şekilde işliyor.

Çeviren: Ebru Koç

Kaynak: excite.co.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!