COP 23 ve Japonya

Japonya "iklim değişikliğine en duyarsız ülke" seçildi

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 23), 2017 yılının Kasım ayında Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlendi. Konferansa katılan uluslararası sivil toplum örgütleri, Japonya’yı yurt dışındaki kömür bazlı enerji santrallerine destek verdiği için eleştirdi. Ayrıca Japonya’ya, küresel ısınmayı yeterince gündemine almadığı düşünülen ülkeleri yermek adına verilen “Fosil Ödülü” verildi.

Bu durum şu sözlerle açıklandı: “Japonya’nın Güneydoğu Asya ve Afrika’daki kömürle çalışıp yüksek miktarda karbon dioksit salımı yapan enerji santrallerine verdiği destek, yenilenebilir enerjiye geçiş çabalarını sekteye uğratıyor.”

Buna ek olarak, daha önceki bir uluslararası konferansta, Afrika ve Endonezya gibi 30 farklı ülkeden katılan sivil toplum kuruluşları, Japonya’yanın kömür bazlı enerji santrallerine olan desteğini çekmesini talep etmiş, bu santrallerin dünyaya zarar verdiğinin altını çizmişti.

Birleşmiş Milletler’in konu hakkında hazırladığı raporda, dünyadaki ısı artışını durdurmak için kömür bazlı enerji santrallerinden vazgeçilmesinin ehemmiyeti vurgulandı.

Amerikalı bir kadınsa konu hakkında şu sözleri söyledi: “Amerika ve Japonya kömür kullanımının zaruri olduğu yalanını söylemeyi sürdürüyor. Bu yüzden bu gidişe bir dur dememiz gerekiyor.” Endonezya’dan bir kadın ise “Japonya Endonezya’daki kömür bazlı santrallere destek vermeyi bıraksın” şeklinde konuştu.

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www3.nhk.or.jp

Tarih: 10.11.2017