Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi

Japon sanat dünyasının zirve kurumlarından biri

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Tokyo ilinde, Ueno Parkı’nın içinde bulunan Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, Japonya’daki devlet destekli bir çok müzeden biridir.

Meiji Döneminin sonlarına doğru, Japon sanatı olsun, Batı sanatı olsun, dönemin eserlerinin sergilenebileceği bir sanat müzesinin gerekliliği tartışılıyordu. Dönemin ekonomik zorlukları dolayısıyla yapımı ertelenen Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, 1926 yılında açıldı.

Proje henüz plan aşamasındayken, ressam Ishii Kashiotei bu proje için Paris’teki Grands Palais benzeri büyük bir galeri vizyonuna, inşaat için gerekli fonu bağışlayan Keitaro Sato ise eski eserlerin toplanabileceği Batı’daki müzelere benzer bir müze vizyonuna sahipti. Tokyo belediyesi ise burayı sergi esasına dayalı bir galeri olarak planlıyordu. Sonunda belediyenin isteği doğrultusunda, sanatçıların eserlerini sergileyebileceği bir sanat müzesi olarak inşa edildi.

Müze, Japonya’nın devlet idaresindeki  ilk sanat müzesi olarak, bir çok farklı grup tarafından hazırlanan sergilere ev sahipliği yaparak, çağdaş Japon sanatını yansıtan bir ayna görevi gördü ve hala da görmeye devam etmektedir.

Yurt dışından bir çok sergiye olduğu gibi geleneksel Japon sanatına da ev sahipliği Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, birçok kültürel ve sanatsal akıma da tanıklık etmiştir.

60’lı yıllarda dönemin sanat anlayışını değiştirmeye çalışan sergiler ve daha sonra 70’lerde de devam eden yeni bir sanat tanımı oluşturmayı hedefleyen sanatçı ve sergileri bünyesinde barındırmış, yeni ve daha çağdaş bir sanat anlayışının oluşmasına katkı sağlamıştır. Her dönemin en önde gelen sanatçılarının eserlerini sergilediğinden, her tür karşıt akımın yoğun olarak toplandığı bir yer halini almıştır.

Bu dönemde yıllık ziyaretçi sayısı 100 milyonu aşan Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, ziyaretçilere yeterli yeri sağlayamaz hale geldi. Aynı zamanda eski binanın depreme  dayanıklı olmaması sebebiyle 1968 yılında yeni binanın yapımına başlandı.

Yeni bina inşaa edilirken, planlanan hedeflerden biri de sanat araştırmalarının da gerçekleştirilebileceği bir alan oluşturmaktı. Bu aşamadan sonra Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, müze kimliğinin yanı sıra sanat atölyeleri düzenlenen ve dersler de verilen bir alana dönüştürüldü. Günümüzde fuarlar, sanat festivalleri gibi etkinlikler de düzenleyen müze, yabancı eserleri sergilemek üzere yılda dört kez dünya eserleri sergisi düzenlemektedir. Her yıl Ocak ile Mart ayları arasında sanat okulu öğrencileri mezuniyet sergilerini de burada gerçekleştirmektedirler.

Amacı muhteşem sanat eserlerini sergilemek olduğu kadar sanatı ve sanatçıyı desteklemek ve geliştirmek de olan Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi, başka birçok müzenin de bulunduğu kültürel bir merkez olan Ueno Parkında ziyaretçilerini bekliyor. Ueno istasyonunundan 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan müze, şu anda Van Gogh sergisi ve Çağdaş Realizm sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. 2018 yılında ise Bruegel ve Puşkin’in eserlerinin sergileneceği iki özel sergiye kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Daha fazla bilgi içi tıklayınız.

Çeviren/Derleyen : Keremcan Tarhan

Kaynak: www.tobikan.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!