Sumida Hokusai Sanat Müzesi – Tokyo

Dahi ressam Katsushika Hokusai hakkında her şey

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Sumida Hokusai Sanat Müzesi, yaşamının çoğunu Sumida’da geçiren Katsushika Hokusai adına açılmış bir müze.

Japon kamu yayın kuruluşu NHK’nın müze için hazırladığı özel program ve haberler sayesinde müzenin açıldığı bilgisi geniş kitlelere ulaşmış durumda.

Müze, Ryogoku semti için cazip bir turist çekim noktası haline gelecek mi? Sumida Hokusai Sanat Müzesi’ni büyük beklentilerle ziyaret eden pek çok insan var. Duruma biz de yakından bakalım istedik.

Sumida Hokusai Sanat Müzesi’ne Ulaşım

Google maps

Sumida Hokusai Sanat Müzesi’ne en yakın istasyon, Ryogoku İstasyonu

Ryogoku İstasyonu olarak Toei Oedo Hattı’nın Ryogoku İstasyonu ve JR Sobu Hattı’nın Ryogoku İstasyonu olmak üzere iki durak bulunuyor. Bunlardan müzeye en yakın olan Toei Oedo Hattı’nın Ryogoku İstasyonu’dur. Buradan yürüyerek beş dakikada müzeye varmak mümkün. JR Sobu Hattı’nın Ryogoku İstasyonu’ndan yürüyerek 9-10 dk. arasında sürebileceği için ziyaretçilere daha uzak gelebilir. Yaya olarak Koto ve Sumida’da (Monza Nakamachi’den Ryogoku’ya) yürürken yol boyunca müzenin çok hoş bir reklam panosuna rast gelebilirsiniz.  Bu yolculuk yürüyerek 45 dakikaya yakın sürüyor.

Sumida Hokusai Sanat Müzesi’nin tasarımcısı Kazuyo Sejima

Müze, bölgeye vardığınızda hemen dikkatinizi çeken güzel bir bina.

Müzenin tasarımcısı ünlü mimar Kazuyo Sejima.

Mavi göğün, ayna gibi binanın üzerine yansıması muhteşem bir görüntü oluşturuyor ve müzeye girmeden önce de bol bol tadını çıkarabileceğiniz bir manzara.

Sumida Hokusai Sanat Müzesi’nin açılması konusunda da birtakım sıkıntılar yaşanmış gibi. Uzun zamandır açılması planlanan müzenin açılışı, bütçe sorunları nedeniyle sık sık  ertelenmek zorunda kalmış. Ama oluşturulan “Sumida Semti Hokusai Fonu” ve ülkenin dört bir yanından gelen bağışlar sayesinde nihayet müzeyi kamuya açmak mümkün hale gelmiş.

Kazuyo Sejima’nın tasarımının yüksek maliyeti mi bu bütçe sıkıntılarına yol açtı bilinmez ama tasarımın ziyaretçilerde büyük bir beklenti oluşturduğu açık.

Bilet ücretleri

Sumida Hokusai Sanat Müzesi kalıcı sergi bileti ücretleri yetişkinler için 400 yen. Gruplar için bu sayı 320 yene düşüyor. Müzede bulunan sergi için ücret ise 1.200 yen idi.

Lise, üniversite öğrencileri, meslek okulu öğrencileri ve 65 yaşının üstündekiler için ücret 300 yen. Gruplar içinse 240 yen.Okul öncesi çocuklar, ilkokul öğrencileri ve ortaokul öğrencileri için giriş ücretsiz.

Geçici sergi ücretiyle kalıcı sergiyi de görebilmek mümkün olduğu için tercih edilebilir bir seçenek.

Ziyaretimiz sırasında geçici sergi bölümünde “Hokusai’nin Dönüşü” adlı sergi bulunuyordu. Sergide yüzyıllardır kayıp olan “Sumida nehri kıyısı manzarası ” adlı eser de sergilenmekteydi.

Müzesnin kalıcı sergisi çok çeşitli eserlere sahip, ilginç bir yer.

Bilet aldıktan sonra dördüncü kata çıkarsanız sergilere ulaşmış olacaksınız. Gözünüze ilk çarpan şey kalıcı sergi olacaktır. Katsushika Hokusai’nin birçok eseri bu sergide görülebilir. Her detayı önemseyen bir itinayla düzenlenmiş bir müze ile karşılaşıyorsunuz.

Eserlerin çoğunun yanında açıklayıcı dokunmatik monitörler bulunuyor.

Monitörler Japonca, İngilizce ve Çince dillerini destekliyor. Hokusai dünya çapında ünlü bir sanatçı ve yabancı misafirler de çekinmeden müzeyi ziyaret edebilirler.

İçerideki Hokusai heykelleri rahatsız edici derecede gerçekçi duruyorlar.

Ayrıca, kalıcı sergide fotoğraf çekiminin serbest olduğu bir salon bulunuyor. Fotoğraf çekimi eserlere zarar verebileceği için bu konuda hassas olmak özellikle önemli.

Özet

Sıra bekleme derdinden kurtulmak için önceden bilet almak akıllıca bir hamle olabilir. Yeni açılan müzenin, yakın gelecekte eksiklerini gidermesi bekleniyor. Bölgeye gelmişken Ryogoku Kokugikan ve Edo Tokyo Müzesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın. Sumida Hokusai Sanat Müzesi 9.30’dan 17.30’a kadar açık. (İçeri girmek için kapanıştan en az yarım saat erken gelmek gerekiyor.)

Sumida Hokusai Sanat Müzesi, her pazartesi, pazartesinin tatil olduğu günler bir sonraki iş günü, yıl sonu ve yıl başı tatillerinde kapalı.

 

Çeviren/Derleyen: İ. Deniz Gün

https://monotabi.net/


Sevgi paylaştıkça çoğalır!