Kyoto Demiryolu Müzesi

Trenseverlerin kesinlikle görmesi gerek

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japonya’nın demiryolu tarihine yakından bakarak modernizasyon sürecini ilk elden deneyimleyebileceğiniz Kyoto Demiryolu Müzesi, 29 Nisan 2016′ tarihinde  Kyoto şehrinde kapılarını halka açtı.

Bu müzenin kuruluş amacı “halkla birlikte gelişen demiryolu kültürü”’nün merkezi olmak. Müze aynı zamanda okullar ve diğer kurumlar ile işbirliği içerisinde hareket ederek yerel hayatın zenginleşmesine katkıda bulunmayı, bölge halkının rahatlayarak günlük streslerinden kurtulabileceği bir alan oluşturmayı ve her yaştan insanın görerek, dokunarak, ilk elden deneyimleyerek ve eğlenerek yeni şeyler öğrenebileceği bir yer olmayı hedefliyor.

Müzenin kurucuları önceki kuşakların inşa ettiği demiryollarının tarihini anlatmanın yanısıra güvenlik, teknik, kültür mirası, gelişim süreci ve üretim yöntemlerini inceleyerek, demiryollarının toplum üzerindeki etkisini ve bu noktaya nasıl gelindiğini göstermek amacıyla müzeyi duyarlılık ve zekice bir kurgu ile sunmayı ve bu yolla Japon toplumunun ayrılmaz bir parçası yapmayı görev edindiklerini, yüklendikleri sorumluluğun bilincinde olduklarını göstermişler.

Demiryolu Müzesinde demiryollarının güvenliğini ve teknolojisini anlatan alanlar, atölye çalışmaları ve Batı JR Demiryolu şirketinin personelinin rehberlik ettiği turlar dahil olmak üzere bir çok kültürel aktivite yer alıyor. Bu sayede müze, geniş kültürel aktivite yelpazesiyle, sadece demiryolu sevenler için değil, toplumun her kesiminden gelen ziyaretçilerin eğlenerek öğrenebileceği bir ortam yaratmayı başarmış.

Ayrıca müzenin çekirdeği oluşturan belge ve görsellerin sistematik bir şekilde toplayarak bir arşiv oluşturuyor, bu arşivin korunması için tedbirler alarak araştırmacıların kullanımına sunuyor ve ziyaretçileri derinden etkileyecek sergiler yoluyla öğrenme sürecini hızlandırarak eğitim kalitesini artırmayı hedefliyor. Ayrıca demiryolu kültür mirasının korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için de tüm gücüyle çalışmaya devam ediyor.

Kyoto Demiryolu Müzesi’nin yeni faaliyetlerini Bundan sonra da heyecanla bekliyoruz.

Adres: Kankijicho, Shimogyo Ward, Kyoto, Kyoto Prefecture 600-8835, Japonya

 

Çeviren: Hasan Alp Heren

Kaynak: http://www.kyotorailwaymuseum.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!