Osaka Hazır Ramen Müzesi

Kendi rameninizi yaratabileceğiniz bir müze

Tüm dünyada popüler olan hazır ramenin Japonya’da icat edildiğini biliyor muydunuz? Hatta Japonya’da bir hazır ramen müzesi bile var!

25 Ağustos 1958’de Momofuku Ando (1910-2007) dünyanın ilk hazır rameni olan “Tavuklu Ramen”i icat etti. Momofuku bu icadını İkeda, Osaka’da bulunan evinin arka bahçesinde günlük araç gereçlerle yaptığı bir yıllık bir araştırma sonucu ortaya çıkardı.

Momofuku, hazır ramenin sadece Japonya ile sınırlı kalmaması gerektiğine ve icadını dünya çapında popüler bir ürün haline getirmeye karar verdi.

Momofuku Ando
-Hazır Ramenin Babası-

Momofuku Ando tüm hayatını, yemek hakkında yenilikçi ve yaratıcı fikirler üzerinde düşünerek geçirdi. 96 yıllık hayatı boyunca, amacına ulaşana kadar asla vazgeçmedi. İlk icadı olan “Tavuklu Ramen”i 1958 yılında icat etti. İcat edene kadar olan süreçteki amacı, ramene sadece sıcak su ekleyerek hızlı bir şekilde yenilebilir hale getirmekti. Pek çok deneme yanılmadan doğan bu ürün kısa sürede büyük bir popülerliğe ulaştı.

Hazır Ramen Müzesi, hem Momofuku Ando’nun emeklerine bir ithaf, hem de küresel popülerliğe sahip hazır ramenin tarihinin unutulmamasını sağlamayı amaçlıyor. Bu müzede ziyaretçiler, pek çok sergi ve etkinlik sayesinde bir yandan hazır ramenin tarihini öğrenirken diğer yandan da üretim sürecinin nasıl işlediğini anlama fırsatı buluyor.

Sergiler ve Etkinlikler

Tavuklu Ramen Atölyesi

Burada siz de kendi el yapımı rameninizi üretebilirsiniz. Hamur yoğurma, çekerek uzatma, buharlama ve baharatlama işlemlerinin hepsini bu bölümde tecrübe edebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra hızlı kızartma yöntemi ile hamuru kurutabilirsiniz.

Benim Hazır Ramenim Atölyesi

Burada size özel, hazır ramen paketinizi yaratabilirsiniz, ki bu dünyanın başka hiçbir yerine yaşayamayacağınız bir tecrübedir. Kendi tasarımınızı tamamladıktan sonra dört seçenek arasından en sevdiğiniz çorba aromasını ve on iki seçenek arasından en sevdiğiniz malzemeleri seçebilirsiniz.

Tavuklu Ramenin Doğuşu Sergisi

Burada dünyanın ilk hazır rameni olan tavuklu ramenin üretildiği kulübenin, orijinali esas alınarak yapılmış bir kopyasını inceleyebilirsiniz.

Momofuku Ando ve Hazır Ramenin Tarihi Sergisi

Bu alan, hazır ramenin icat ediliş hikayesini, bu piyasanın büyüme sürecini ve fikir hakkının önemini kronolojik bir şekilde yansıtmaktadır.

Sihirli Masa

Bu alanda hazır ramenlerle ilgili çeşitli testler bulunuyor. Bu testler sayesinde müzede öğrendiklerinizi test edebilirsiniz.

Hazır Ramen Tiyatro Sahnesi

Bu alanda, hazır ramen paketi şeklinde interaktif bir tiyatro bulunmaktadır. Bu tiyatroda, hazır ramenin icat edilme süreci, hazır ramenlerin geçirdiği değişim ve üretim süreçleri gibi konularla ilgili görseller geniş ekrana yansıtılmaktadır.

Dünyada Hazır Ramen Sergisi

Bu sergide hazır ramenin dünya çapındaki popülerliği, farklı ülkelerdeki yıllık ramen tüketim oranı hazır ramen paketleri ile gösteriliyor.

Momofuku Ando’nun İzinde Sergisi

Bu alanda Momofuku Ando’nun başarıları ve aforizmaları sergileniyor. Bu alanda Momofuku Ando’nun kazandığı madalyaları inceleyebilirsiniz.

Hazır Ramen Tüneli

Bu sergide, üretilen ilk tavuklu hazır ramenden başlayarak hazır ramen paketleri sıralanıyor. Bu alanda yaklaşık 800 farklı hazır ramen paketi yer alıyor ve yaklaşık 50 yıl önce üretilen tek bir ürünün nasıl küresel beslenme kültürünün bir parçası haline geldiği gösteriliyor.

Tadım Odası

Bu alanda tavuk gibi her yerde bulunun popüler aromaların dışında, genelde Osaka’da satılmayan veya Japonya’nın sadece belirli bölgelerinde satılan hazır ramenler otomatlardan satın alınabilir ve yemek alanlarında yenilebilir.

Müze Dükkanı

Bu alanda müzeye özgü ürünler ve hazır ramenle alakalı ürünler satılıyor.

Açılış Kapanış Saatleri: 
9:30 – 16:00 ( son giriş 15:30)
Salı günleri ve resmi tatiller hariç her gün açık

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Etkinlik Ücretleri:

Tavuklu Ramen Atölyesi:
Yetişkin: 500 Yen
İlkokul öğrencisi: 300 Yen

Benim Hazır Ramenim Atölyesi:
Her hazır ramen paketi için: 300 Yen

Adres:
8-25 Masumi-cho, Ikeda-shi, Osaka 563-0041 Japonya
Telefon: 072-752-3484

Çeviren: Didem İpekoğlu
Kaynak: https://www.cupnoodles-museum.jp/