Ertuğrul Anıtı

Şehitlerin hatırası Kushimoto'da yaşatılıyor

Japonya ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkileri geliştirme göreviyle Japonya’ya gelen Ertuğrul fırkateyni, 1890 yılı Ekim ayının 16’sında İstanbul’a dönüş için denize açıldı. Aynı gece Wakayama’nın Kushimoto kasabası açıklarında tayfuna yakalanan gemi, direkleri kırıldıktan sonra ikiye ayrılarak battı. Bu facia sonucunda gemi mürettebatından 587 bahriyeli şehit oldu. Kushimoto’lular canlarını hiçe sayarak yardım elini uzattılarsa da bu faciadan sadece 69 kişi kurtulabildi. Japonların bu fedakar davranışları o günden bugüne Türk milleti arasında anlatılagelen bir hikâye olmuştur.

Bu faciada hayatını kaybedenlerin anısına Kushimoto adasında anıt mezar inşa edilmiş, yan tarafına ise  günümüzde hala faal olan bir müze kurulmuştur. Sultan 2.Abdülhamit Han ile Japon İmparatoru Meiji arasındaki yazışmalar, Ertuğrul Firkateyninden kalan anılar ve faciayı tasvir eden birçok eşya burada sergilenmektedir. Kushimoto sakinlerinin yardımları ile kurulan bu müze ve anıt park, iki ülke halkı arasındaki dostluk ve sevginin bir sembolü olarak günümüze gelmiştir. Kushimoto’lular hala düzenli aralıklarla bu anıta gelerek faciada hayatını kaybeden Türk denizcilerin hatırasını yaşatmaktadırlar.

Wakayama vilayetinin Kushimoto ilçesinde bulunan bu müze ve anıtı hafta içi her gün sabah saat 9.00 ile akşam 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 500 Yen, öğrenciler için 250 Yendir.

Çeviren/Derleyen: Burak Emeksiz

Kaynak: www.kankou-kushimoto.jp