THE Doraemon Sergisi TOKYO 2017

Kendi Doraemon'unuzu Yapın

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

28 modern sanatçı kendi Doraemon’larını üretmek için yarıştı. Ortaya çıkan eserlerden oluşan “THE Doraemon Sergisi TOKYO 2017” (Asahi Gazetesi’nin ana sponsorluğunda) Tokyo, Roppongi’deki Mori Arts Center Gallery’de sergileniyor. Sergide Murakami Takashi, Yoshimoto Nara, Ninagawa Mika, Morimura Yasumasa gibi Japonya’yı temsil eden sanatçılara ait heykel, fotoğraf, filmlerin yanında tebeşir vuruşları, pelüş oyuncaklar gibi birçok teknik ile üretilen eserler bulunuyor.

31 Ekim’de olan açılış töreninde, sanatçıları temsilen Murakami Takashi “Sanatçının iki amacı vardır. ‘Eserle dünyayı değiştirerek kansız bir devrim gerçekleştirmek’ ve ‘Bedeni yok olup gitse de eserinin sonsuza dek hayatta kalmasını sağlamak’ . Sanatçıların bu amaçlarını Fujiko F. Fujio hocamız “Doraemon” da somut olarak göstermiştir” diye konuştu.

 

 

 

Sanat sergilerinde pek rastlamadığımız bir şekilde eserlerin bazıları hariç, footğraflarını çekmek serbest bırakılmış. Çekilen fotoğraflar “#ドラえもん展/”(#Doraemonsergisi ) başlığı  ile etiketlenip sosyal medyada paylaşıldığı için ziyaretçiler de  eser sahipleri ile iş birliği yapmış oluyor.

8 Ocak 2018’e kadar açık olacak sergiye normal giriş ücreti 1800 Yen, ortaokul ve lise öğrencileri 1400 Yen, ilkokul ~4 yaş arası 800 Yen. Resmi sitesi: http://thedoraemontentokyo2017.jp/

 

Kaynak: Asahi Shimbun

Çeviren: Sema Türker


Sevgi paylaştıkça çoğalır!