Niigata’da Kazılar Yayoi Dönemine Ulaşıyor

3. yy'a tarihlenen tapınak kalıntıları

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Niigata vilayetinde bulunan Yamamoto’daki Nishi Iwano harabelerinde Yayoi dönemine (2.-3. yüzyıl) tarihlenen büyük bir yapı bloğu bulundu. Alan 3 Kasım’dan itibaren  ziyarete açıldı.

Bu keşif Niigata vilayetinde kendi türündeki ilk keşif niteliğini taşıyor. Bulunan yapı bloğunun bir tapınak olabileceği ve dönem halkının günlük dini ritüellerini burada gerçekleştirmiş olabileceği söyleniyor. Bu teorinin en büyük sebebi ise civarda bulunan mezarlar.

Nishi Iwano harabelerindeki ilk saha araştırması 1986’da yapılmış ve Yayoi dönemine ve diğer dönemlere ait kalıntılar bulunmuştu. Bu yılın Temmuz ayından beri yapılan kazılarda açılan 880 metrekarelik bir alanda ise antik yollar, büyük sütunlar ve kare mezarlar bulundu.

Belediye müzesinin aktardığına göre kazılarda yedi adet sütun çukuru bulundu. Dörtgen çukurların 1-1,5 metre genişliğinde 70-90 cm derinliğinde olduğu hesaplandı. Sütun çukurunun üstünde çukurdan çap olarak 50 cm daha geniş bir sütun bloğunun dikili olarak durduğu ve büyük bir yapının destek görevini gördüğü söyleniyor. Çukurların dışında da  geç Yayoi döneminden kalma çanak çömlek de bulunduğu belirtiliyor.

Ayrıca diğerlerinden bağımsız gibi görünen ve çatıyı desteklediği tahmin edilen bir sütun deliği daha bulundu. Bu bağımsız sütun örneği Mie vilayetindeki Ise Jingu mabedinde görülen türe benziyor. Etrafında mezar izleri de bulunan bu sütunun desteklediği yapının bir tapınak olduğu düşünülüyor.

Japonya’nın batısında Yayoi döneminden kalma büyük sütun delikleri daha önce de bulunmuştu. Nishi Iwano’da bulunanlar da diğerleri ile benzer özellikler taşıyor. Çevresinde bulunan çok sayıda defin töreni malzemesi de buralara gömülen kişilerin önemli kişiler olduğu varsayımını güçlendriyor.

Çeviren: Şahin Yaldız

Kaynak: yomiuri.co.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!