Bitcoin’de Japon Şirketlerine Fırsat Mı Doğdu?

Çin'deki düzenlemelerin ardından neler olacak?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

 

Bitcoin 2008 yılında hayatımıza giren ve  bütün dünyada kabul gören bir yatırım aracı. Japon Hükümeti bitcoin gibi dijital para birimlerini yasallaştırdığı ‘Sanal Para Birimi Kanunu’na piyasanın da en kısa zamanda uyum sağlamasını istiyor. 2020 yılındaki Tokyo Olimpiyatları için de turistlerin özendirilmesi hükümetten beklenen adımlar arasında.

Mainichi Gazetesi Ekonomi Yayın Yönetmeni Junichi Hirano Bitcoin ile alakalı bir yazı dizisi hazırlayarak Nomura Araştırma Enstitüsü’nden Daisuke Tanaka’yla görüşmüş. Dizinin ilk üç bölümünde Bitcoin’in özellikleri ve bölünerek kullanılıp kullanamayacağı hakkında konuşan ikili, dördüncü bölümde Çin’in Bitcoin’i yasaklaması üzerine ‘Çin Yönetmeliği’ne göre Japon şirketlerine fırsat mı doğdu?’ sorusunu irdelemiş.

Çin’in yasaklamasıyla Japon Şirketleri’ne fırsat mı doğdu?

Bitcoin’ler ‘Madenciler’ olarak adlandırılan ve işlem kaydını yaparak hizmet ücreti alan kişiler tarafından muhafaza ediliyor. Bu her ne kadar dayanıklı bir sistem gibi görünmüyorsa da acaba aslında durum nasıl? Nomura Araştırma Enstitüsü Bilgi Teknolojileri ve Medya Endüstrisi Danışma Bölümü’nden Daisuke Tanaka ile dördüncü ve son röportajımız.

-Geçenlerde Çin’in sanal para madenciliği konusunda düzenlemeye gittiğini biliyoruz. Madencilerin azalması Bitcoin operasyonları etkilenmez mi?

Daisuke Tanaka: Daha önce de söylediğim gibi Bitcoin madenciliği %60-70 oranında Çin’de gerçekleşiyor. Buna göre o insanların hepsi gitmiş olsa büyük bir etki olur diye düşünüyorum ama olay bu kadar basit değil. Kalan %30-40 ile Bitcoin’i korumak mümkün. Bunun sebebi ise madencilik gücünün azalması durumunda sistemin korunması için devreye girecek programlarının önceden bir araya toplanmış olması.

-Her iki haftada bir ‘Zorluk Ayarlaması’

Bu ne anlama geliyor?

Daisuke Tanaka: Bitcoin’i destekleyen Blockchain Sistemi her 10 dakikada bir o aralıktaki işlem bilgilerini 1 blok olarak kaydeder ve bu işlem sürekli tekrarlanır.

Basit bir hesaplama işlemini ilk tamamlayan madenci bloğu kapatır ve hizmet ücretini alır, bu nedenle madencilerin sayısı azalırsa kazanma olasılıkları artar diyebiliriz. Bu durumda Çin dışında madencilikle uğraşan insanlar şanslı olduklarını düşünüyorlar, değil mi?

Sistem kaydı her 10 dakikada bir ve ortalama bir değer çünkü 2-3 dakikada kapatılabilen bloklar olduğu gibi bir saatte tamamlanamayanlar da var. Ortalama olarak 10 dakikada bir, blok kapatma yetkisini bulunduran kişilerin işlemlerinin yayınlanması için sorunun zorluk derecesi otomatik olarak ayarlanır.

Bu zorluk derecesi ayarlaması ise yaklaşık iki haftada bir yapılır. Örneğin, Çin Hükümeti’nin yönetmelik değişikliğinin ardından herkes madenciliği bırakırsa, zorluk seviyesi aynen devam etse bile madencilik kabiliyeti yaklaşık %40’a düşeceği için 1 bloğun tamamlanması için muhtemelen 2 kat fazla zaman gerekir.

Bu durumda, belli bir zaman içinde işlenebilen işlem sayısı azalacağı için, teoride bir sonraki ayarlama yapılana kadar biraz karışıklık görülme ihtimali var.

Japon şirketleri madenciliği ticarileştiriyor

-Peki Çin neden düzenlemeye gidiyor?

Daisuke Tanaka: Sanal para birimi piyasası çok büyüyecek olursa, yasal para birimi renminbinin kontrolüne olumsuz etki yapacağı düşünülüyor olabilir. Çin’deki paranın tüm kontrolünün hükümet elinde olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Aslında, Bitcoin ile piyasadaki para birimlerini bozduran borsalarda Çin’de iş yapmayı bırakanlar olmuştu. Bu sorunu durmaksızın takip ediyoruz.

-Bu arada durumu ticarileştirme düşüncesiyle ortaya çıkan Japon şirketleri de var, değil mi?

Daisuke Tanaka: GMO İnternet ve DMM Madencilik Takımı’ndan söz ediyorsunuz. Çin’de düzenlemelere gidildiği için bu iyi bir zamanlama olabilir. GMO’nun İskandinavya’da olduğu görülüyor ve şimdiye kadar Çin merkezli ilerleyen madenciliğin tüm dünyaya yayılması onu ilk aşamada yayıp yöneten Blockchain sistemiyle aynı doğrultuda güzel bir düşünce.

Madencilik artık tamamen sanayileşmiş durumda. Bu rekabette kazanmak ve madencilik ücreti almak için, üstün performans gösteren bir bilgisayar çalıştırmanız gerekir. Doğal olarak elektrik kullanımı da yüksek. Bitcoin’in dünyası bu şekilde işliyor.

Blockchain’in Faaliyet Alanı Geniş

-Sanal para birimi ve Blockchain teknolojisinin geleceğini görmek zor, değil mi?

Daisuke Tanaka: Evet, öyle. Blockchain’in kullanım alanı geniş olmakla beraber çeşitli verilerin Blockchain’de yönetilip yönetilemeyeceğini belirlemek için çeşitli örnekleme deneyleri yapılmaktadır. Örneğin Blockchain’in Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda bile finansal piyasaların altyapısına uygulanabilirliği konusunda araştırma ve deneyler yürütüyoruz.

Sanal para birimi şiddetli hareketlilik gösterdiği için, şu an ‘ödeme aracı’ olmaktan ziyade bazı çevrelerce sadece ‘spekülasyon konusu’ olarak görülüyor. ICO (Initial Coin Offering) yani Kitle Fonlaması ile ilgili olarak, normal IPO (Initial Public Offering) yani şirketlerin halka arzından nasıl değişiklik gösterdiği ve yasal sorunların nasıl aşılacağı gibi birçok sorun bulunmaktadır.

Değişimin hızından dolayı mevcut yasaya uygun olan ve olmayan bölümlerin ayrımını yeterince iyi yapamıyoruz. Ben hala gelişen bir teknoloji olduğunu düşünüyorum.

Yazı: Junichi Hirano

Çeviren: Ümmiye Begüm Kaya

Kaynak: mainichi.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!