Nijo Kalesinde Akvaryum Sergisi

Işık, müzik ve balıkların muhteşem uyumu

İki yıl aradan sonra tekrar Dünya Mirası ilan edilen Kyoto’daki Nijo Kalesi’nde düzenlenen “İmparatorluğun Restorasyonu’nun 150. Yılında Sanat Akvaryumu Kalesi-Kyoto・Balıkların Dansı”, sergisi büyülü bir dünyayı ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

“Sanat Akvaryumu Kalesi”, genel kullanıma açık olmayan zamanlarda Ninomaru Bahçesi’nde, mutfak ve arka bahçe gibi normalde ziyaretçilerin giremeyecekleri kısımlarda son teknoloji ışık, müzik ve videoların mükemmel bir uyum içinde kullanıldığı bu sanat dünyası tüm görkemiyle sanatseverlerle buluşturuluyor.

Bu yazımızda sizlere, birçok insanın hakkında konuştuğu bu sergide görebileceğiniz şeyleri sizlere tanıtacağız.

Katlanabilen Akvaryum

İmparatorluğun Restorasyonu’nun 150. Yılında ortaya çıkan bu eser, Kyoto ile tam bir uyum içinde. Edo zamanının canlılığını resmeden bu katlanabilen akvaryumlar, restorasyon öncesi, restorasyon anı ve sonrası olmak üzere üç parçaya ayrılmış. Bu gördüğünüz fotoğrafta, geç Edo dönemi-erken Meiji dönemine odaklanılıyor.

Kiriko Akvaryum

Kiriko yani Japonların kendilerine özgü kesilmiş cam sanatı ile yapılan Edo döneminde kullanılan akvaryumlar. İlk olarak Japonya’nın batısında ortaya çıkan bu eserlerin su tankını oluşturan alt bölümleri akrilik elyaf kullanılmış ve Edo dönemi eserleri örnek alınarak yapılmıştır. Japonya’nın gurur duyduğu eski ve yeninin işbirliği ile ortaya çıkarılmış bu eserler üstün güzellikleriyle sizi hayrete düşürmek için bekliyor.

Üç Boyutlu Kaleydoskop Akvaryumu

Kaleydoskop ya da çiçek dürbünü de denilen araçlar, içlerine bakıldığında renkli desenler görülen aygıtlardır. Bu desenler, ışığın yansımasıyla elde edilir ve dürbün hareket ettirildikçe sürekli olarak değişir.

Burada sergilenen kaleydoskopta ise düzgün altıgen şekilli bir su tankının yüzey kenarlarına üçgen lensler yerleştirilerek, içine bakıldığında geometrik motiflerin ortaya çıkması sağlanmıştır. İçinde yüzen balıkların da etkisiyle doğaüstü bir güzeliğe ulaşmıştır.

Fener Akvaryumu

Akvaryumu fener şekilli seçilerek oluşturulan seri. Dairesel şekilleri, yüzeye doğru yükselen loş ışıkları ve süs balıklarının mükemmel uyumuyla inanılmaz bir manzara oluşturmuyor.

 

İnanılmaz güzellikteki akvaryum sergisinin yanısıra, burada yapabileceğiniz çok fazla etkinlik var. Bu etkinlikler arasında ilgi çekici sahne etkinlikleri, fevkalade dans gösterileri, çay seremonileri ve de yorulduğunuzda dinlenebileceğiniz bir sake barı bulunmaktadır.

 

Çeviren: Hasan Alp Heren

Kaynak: http://mag.japaaan.com