Bin Turna (Senbazuru) Nedir?

Origami ile kağıttan turnalar

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Senbazuru” (Bin turna) Japonca sözlüklerde “Çok miktarda origami yöntemiyle kağıt katlayarak yapılan turnaları iple bağlayarak yapılan süs. Dua ya da dileklerin gerçekleşmesi, hastalıkların iyileşmesi için yapılır. Ya da bu düşüncelerle yapılıp hediye edilir,” olarak geçer.

Japonya’da eskiden beri  turnaların mutluluk getiren kuşlar olduğuna inanılır. Ayrıca “turnalar bin yıl yaşar” inanışından dolayı bin tane turnanın “iyi olayların başlangıcı” olduğuna inanılır.

Senbazuru’nun nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili Japon Origami Derneği’ne çok sayıda soru geliyormuş. Sık kullanılan yönteme göre, yirmi ile yüz arasında değişen turna demetlerini bir arada bağlarken,  ip çözülmesin diye en alttaki turnanın altına düğme benzeri bir şeyin bağlanması iyiymiş. Bu şekilde bağlanan birkaç demet birleştirilerek üstten bağlanır.

Turnanın kanatları açık da kapalı da olsa önemli değildir. Asılırken sıkıntı çıkarmasından endişeleniyorsanız, kanatlarının kapalı olması daha iyidir.Kuşların başlarının bükük olmasının uğursuzluk getirdiğine inananlar olsa da bu doğru değildir.

Senbazuru için kullanılan origami kağıdının da belirli bir büyüklüğü yok. Standart olarak satılan kağıtların çoğu 7.5×7.5 cm ebatlarındadır.

Origami turnanın nasıl yapıldığını görmek için bu videoyu izleyebilirsiniz.

 

Çeviren: F. Simanur Yıldırım
Kaynak: www.1242.com (Son Erişim Tarihi 07.11.2017)


Sevgi paylaştıkça çoğalır!