Trump’tan Samuray Ülkesi’ne Sitem

Japonya'dan askeri eylem mi bekliyor?

Kyodo Haber Ajansı diplomatik kaynaklardan alıntıladı.

Kyodo Haber Ajansı 5 Kasım günü Amerika Başkanı Donald Trump’ın ‘Japonya Kuzey Kore’nin füzelerini vurmalıydı.’ açıklamasını yayınladı.

Kyodo Haber Ajansı’na anonim kaynaklardan ulaşan bilgiye göre Trump Ağustos-Ekim aylarında Güneydoğu Asya ülkelerinin başkanlarıyla buluştuğu veya telefonla görüştüğü sıralarda böyle bir yorumda bulundu.

Trump ‘Kendi ülkeleri üstünden füzeler geçmesine rağmen Japonya neden onları düşürmedi? Samuray ülkesi olmasına rağmen bunu anlamakta zorlanıyorum.’ sözleriyle memnuniyetsizliğini belirtti.

Kuzey Kore 29 Ağustos ve 15 Eylül’de Japonya’nın Hokkaido Adası’nın üstünden geçen balistik füzeler fırlatmıştı. Olayın ardından Japon Hükümeti, füzeler Japon topraklarına düşmediği için düşürme yoluna gitmedikleri yönünde bir açıklama yapmıştı. Yasal tartışmaların yanı sıra teknolojik zorluklar da göz önünde bulunduran Japonya’nın Kuzey Kore füzelerini vurmaya kalkışmadığını söyleyen birçok yorum da var. Kuzey Kore füzelerine, Patriot Füzesi ya da Aegis Müdahale Füzesi ‘SM3’ ile müdahale edilememesi füzelerin Hokkaido hava sahasından geçerken en yüksek irtifa olan 550 kilometrede Japon Hava Sahası’nın uzağında kalmasından kaynaklandı.

Trump’ın açıklamalarıyla beraber, ABD ve Japonya’nın Kuzey Kore füzelerini vurması durumunda, Kuzeydoğu Asya’da askeri gerginliğin artacağı endişeleri yaygın. Trump 2 Kasım’da Fox Haber’e verdiği bir röportajda, ‘Kuzey Kore tehdidiyle başa çıkılamazsa Samuray Ülkesi Japonya konuyu kontrol altına alacaktır’ açıklamaları yaparak Japonya’nın askeri eylemini beklediği izlenimini vermiştii.

Çeviri: Ümmiye Begüm Kaya

Kaynak: www.headlines.yahoo.co.jp