Takarazuka Tiyatrosunda “Tanrıların Ülkesi”

Rusya'nın çöküş hikayesini anlatan Takarazuka gösterisi

Ueda Kumiko yönetmenliğinde sahnelenecek olan “Tanrıların Ülkesi” Çarlık Rusya’sının son dönemlerini Dimitri Romanov’un gözünden anlatıyor.

Gizemli Rahip Rasputin’in süikaste uğradığı kısımda, beyaz elbiseli çariçe kraliyet makamının kırmızı halılı büyük merdivenlerini çıkıyor. Siyah kıyafetleriyle gizemli rahip Rasputin de çariçenin eteklerini tutup merdivenlerin tepesine ulaşmayı hedefliyor. Dimitri ise *Gümüş Köprü’den ona nişan alıyor. Tablo gibi bir çok sahneden oldukça sembolik olan bir tanesi…

Tarih, Felix Yusupov’un Rasputini evine davet edip öldürdüğünü söyler. Dimitri de ona yardım etmiştir. Suçu ortaya çıkıp sürgüne gönderileceği geceden önce, çok sevdiği eşi Düşes İrina’yı ziyaret eder.

Ayrılık gidenden çok kalana zordur. İrina da sabah güneşi doğarken Dimitri’yi uğurluyor. İnsanların gerçek aşkı yaşamaları için ayrılığı tatmaları şarttır. Ueda’nın bu eserinde kadın rolleri erkek rollerinden çok daha fazla göz alıyor. İrina’nın asil güzelliği de kaybedilen yılların ağırlığına tanıklık ediyor.

Sona yaklaşılırken Dimitri siyah fırağıyla Gümüş Köprü’de dansedip ana sahneye geçtiğinde beyaz elbiseli kadınlar tarafından çevreleniyor. Diğerleriyle aynı ritmde olmakla birlikte farklı dansını zarifçe sergiliyor. Neredeyse kanatlarını çırpıp göğe yükselecekmiş gibi görünüyor.

Tanrıların Ülkesi“, Tokyo’nun Hibiya bölgesindeki Tokyo Takarazuka Tiyatrosu’nda 19 Kasım’a dek sergilenecek.

 

*Gümüş Köprü Takarazuka’da sahnenin en önünde yer alan kısıma verilen isim.

 

Çeviren/Derleyen :Keremcan Tarhan

Kaynak: digital.asahi.com