Sumocu Harumafuji, sarhoş olup Takanoiwa’ya saldırdı

Krizde son nokta: Harumafuji mesleği bırakıyor mu?

Tokyo’nun İsegahama-beya adlı sumo okuluna bağlı Moğol kökenli profesyonel sumo güreşçisi Harumafuji Kohei (33), Kyushu karşılaşmalarından önce çıktığı sonbahar turnesi sırasında, kendisi de Moğol kökenli olan ve Takanohana-beya okuluna bağlı, Tokyo liste sekizincisi Takanoiwa Yoshimori (27)’ye yönelik saldırı iddialarını 14 Kasım tarihinde kabul etti. Ayın 14’ündeki sabah çalışması sonrasında resmi bir toplantıda özür dileyen Harumafuji, artık karşılaşmalara çıkmayacağını açıkladı. “Takanohana hocama, Takanohana okulu komitesindeki herkese, Sumo Derneği’ne, okulumun hocalarına karşı çok büyük hata ettim, hepinizden çok özür diliyorum” şeklinde konuşarak başını eğdi.İlgililerin aktardığına göre, Harumafuji, 26 Ekim günü, Tottori ilinde gerçekleştirilen turnuvanın ardından diğer güreşçilerle birlikte içip sarhoş olmuş, ardından saldırganlık gösterilerinde bulunmuştu. Saldırının hedefi olan güreşçi Takanoiwa Yoshimori, 5-9 Kasım tarihleri arasında Fukuoka ilinde bir hastanede yatmıştı. Kyushu’daki karşılaşmaların 12 Kasım’daki ilk gününden bu yana ringe çıkmıyor. Japonya Sumo Derneği bu tarihten iki gün sonra “Beyin sarsıntısı, sol şakakta yaralanma, sol dış kulak yolunda iltihaplanma, kafatasının sağ alt kısmında kırık, beyin omurilik sıvısı sızıntısı tanısı konmuş olup iyileşmenin iki hafta süreceği,” yönünde bilgilendirmelerin yer aldığı bir muayene raporu yayınladı.

Muayene raporunda, sağlık durumunun düzelmesi halinde güreşçinin Kyushu karşılaşmalarına çıkabileceği belirtilmiş fakat güreşçinin karşılaşmalara ortadan dahil olmak isteyip istemediğinin bilinmediği aktarılmıştı.

Durumla yakından ilgilenen Japonya Sumo Derneği, 14 Kasım sabahı, Harumafuji’nin eğitmeni  İsegahama (eski sumo şampiyonu Asahifuji Seiya) ve eğitmen Takanohana (eski şampiyon Takanohana Koji) ile bir araya gelip olayı değerlendirmişti.

13 Kasım’daki toplantıda İsegahama, saldırının gerçekleşip gerçekleşmediğiyle ilgili bir yorumda bulunmazken Takanohana, “Medikal raporda belirtildiği gibi. Takanoiwa da durumunun iyi olmadığını kendisi söylüyor. Başka söyleyecek bir şeyimiz yok,“ diye konuşmuştu. İsegahama ile Harumafuji, 14 Kasım günü, Fukuoka ilinin Tagawa şehrinde bulunan Takanohana-beya’yı ziyaret etmiş ama özür dileyememişlerdi.

Harumafuji, Eylül ayındaki Sonbahar Karşılaşmaları’nda dokuzuncu kez şampiyon olmuş, ancak Kyushu Karşılaşmaları’nın birinci ve ikinci gününde ringden üst üste yenilgiyle ayrılmıştı. Harumafuji’nin bu yılki ilk karşılaşmalardan bu yana katılmadığı karşılaşma sayısıysa sekiz.

 

 

 

Çeviren: Salih Can Demir
Kaynak: asahi.com