“Van Gogh ve Japon Kültürü” Sergisi Açıldı

8 Ocak 2018'e kadar Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi’nde görülebilir

Japon kültürü ve empresyonizmin öncüsü sayılan ressam Van Gogh arasındaki bağı gösteren yeni bir sergi Tokyo’da ziyaretçilere kapılarını açarak yoğun bir ilgi görmeye başladı.

Vincent Van Gogh, 19. Yüzyılın sonlarında eserler yaratmış, Empresyonizm akımının öncülerinden biri kabul edilen bir ressam.  400’den fazla ukiyo-e (Fani Dünya Resmi) baskısı sahibi olması ve resimde Japon tarzı kompozisyon ve renklere önem vermesinden dolayı sanatçının Japon kültüründen etkilendiği söyleniyor.

Van Gogh ile Japon kültürü arasındaki bağı insanlara göstermek amacıyla gerçekleştirilen sergi Tokyo’nun Ueno semtinde Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi’nde görülebilir. Sergilenen eserler arasında yaklaşık 40 adet Van Gogh eseri ve ilgili ukiyo-e baskıları bulunuyor.

Sergilenen eserler arasından bir tanesi olan “Oiran” (fahişe) adlı eser, dönemin Fransa’sında yayımlanan Japonya’yı konu alan bir derginin kapağını oluşturan Tokyo’lu ukiyo-e sanatçısı Keisai Eisen’in aynı isimli eserinin Van Gogh tarafından tabloya dönüştürülmesiyle ortaya çıkmıştır. Van Gogh’un eserinde, orijinal eserde bulunan kadının yanı sıra kendi stilinde parlak renkler ve resmin kenarına çizilen turna kuşu ve kurbağa gibi eklemeler bulunuyor.

Buna ek olarak, “Ekici” isimli eserde de tablonun bir ağaç gövdesi tarafından ikiye ayrıldığı cüretkar bir kompozisyon görürüz. Bu eserin oluşumunda da Van Gogh’un Hiroshiga Utagawa’nın “Tokaido’nun 53 Durağı” eserinden ilham aldığı düşünülüyor.

Sergi 8 Ocak 2018 tarihine kadar Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi’nde ziyaretçilere açık olacak.

 

 

Çeviren: Tolga Yılmaz

Kaynak: http://www3.nhk.or.jp