Tokyo’da Karadeniz’i Buldum: Hinohara Köyü

Japonya’nın Keşfedilmemiş İncisi

Japonca’da olup diğer dillerde karşılığı olmayan kelimelerden biri anaba’dır. Anaba kelimesi, insanlarca pek bilinmeyen, henüz keşfedilmemiş ama güzel ve etkileyici yerler için kullanılır. Benim için bu yaz görme fırsatı bulduğum Hinohara köyü de işte tam böyle bir yerdi.

Hinohara köyü Tokyo’nun batısında yer alır. Tokyo’nun batısı dağlarla kaplıdır ve nüfus yoğunluğu diğer bölgelere göre daha azdır.

Resimdeki sisli dağları görünce Trabzon veya Rize’de çekilmiş bir fotoğraf olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat her ne kadar inanması güç olsa da, bu resim Tokyo vilayet sınırları içerisinde çekildi. Hinohara köyü uzun ve hırçın dereleri, yeşile bürünmüş sisli dağları, şelaleleri, nemli havası ve geleneksel evleri ile adeta Tokyo içinde Karadeniz esintisi yaşamanızı sağlıyor.

Hinohara köyünde geçirdiğim bir hafta süresince Tokyo’nun tamamen modern binalar ve gökdelenlerden ibaret olmadığına, dünyanın belki de bu en gelişmiş şehrinde yeşilin ve doğalın hâlâ korunduğuna şahit olunca ülkemizdeki çarpık kentleşmenin durumunu düşünmemek elde değil.

Hinohara köyü Japonya’nın diğer bölgelerine kıyasla dışa oldukça kapalı, yabancıların pek uğramadığı bir yer.  Günün birinde yolunuz bu köye düşecek olursa oradaki tek yabancı olma ihtimaliniz çok yüksek. Tokyo’daki insanlar büyük şehirde yaşamanın verdiği yorgunluğun izlerini taşırken, bu köyde karşılaşacağınız herkes size güler yüzle selam verecek ve  her konuda yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır. Köyde herkes birbirini tanır ve yeni biri geldiğinde herkesin ilgi odağı olur. Tokyo gibi metropolde böyle değerlerin hâlâ var olduğunu görünce çok etkilendim.

Hinohara köyü; yeşil ormanları, görkemli Odake Dağı, keyifli kaplıcaları ile Tokyo’nun içinde bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor. Bu köyde Japonya’nın en güzel 20 şelalesi listesindeki 3 şelaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Turistik bölgelerden uzaklaşıp sakin bir tatil geçirmek isteyen herkese tavsiye ederim.

Aşağıdaki videoda Hinohara’da kaldığım evin etrafındaki manzarayı izleyebilirsiniz.

 

Yazan: Aziz Gürpınar