APEC 2017 Vietnam’da Rusya-Japonya Görüşmesi

Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusu konuşuldu

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

6-11 Kasım 2017 tarihleri arasında Da Nang’da gerçekleşen APEC 2017 Vietnam liderler zirvesinin öne çıkanlarından biri de Rusya-Japonya görüşmesiydi. Rusya devlet başkanı V.Putin ile Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınması hususunda fikir alışverişinde bulunan başbakan Abe, bundan sonraki süreçte Japon-Rus iş birliğinin güçlenerek devam edeceğini söyledi.

Abe, Vietnam gezisi esnasında Rusya devlet başkanı Putin ile 1 saate yakın görüştü. Seçim zaferini kutlayan Putin’e teşekkürlerini ileten Abe, Kuril adaları sorununu barışçıl bir yoldan çözeceklerine inandığını söyledi.  Görüşmede masaya yatırılan bir diğer konu ise Kuzey Kore sorunuydu. İki ülkenin de ortak hedefi olan Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması hususunda BM’den çıkacak kararın hayati önem taşıdığını belirten Abe, bu süreçte Rusya’ya büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti.

Her iki lider de Rusya’nın uzak doğu ekonomik kalkınma projesinde iş birliği içinde olacaklarını söylerken, Abe’nin 2018 Mayıs ayında gerçekleşecek olan Rusya ziyaretinin hazırlıklarına hız verileceği ifade edildi.

Çeviren: Burak Emeksiz

Kaynak: www3.nhk.or.jp

Tarih:10.11.2017


Sevgi paylaştıkça çoğalır!