Ninja Stili Restoran: Ninja Akasaka

Ninjalar mutfağa girerse?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Simsiyah bir duvarda hafifçe aralanmış bir giriş. Tekinsiz görünüşlü bu yerin adı Ninja Akasaka. Tokyo, Akasaka’da bulunan ninja temalı bir restoran. Restoranın içi az aydınlatılmış ve içeriye adım attığınızda sanki farklı bir dünyaya girmiş gibi oluyorsunuz. Dar koridorlar, alçak bir tavan ve dar merdivenler… “Karanlık ve yürümesi zor bir yol olduğu için lütfen dikkatli olun” diyen bir ninjayı takip ederek masanıza giderken adeta bir ninja evine girmiş gibi hissediyorsunuz.

15 yıl önce açıldığı dönemlerde “biraz tuhaf bir izakaya (Japon meyhanesi)” gibi düşüncelerle gelen gençler çoğunluğu oluşturuyordu. Fakat  bu özenle hazırlanmış tema ve yemekler zamanla insanların bu restoranı tercih nedeni olmuş. Şimdilerde yurt içi ve dışından bir çok ünlü de geliyor. O kadar popüler ki toplu yemek, kutlama resepsiyonları için  hafta sonu rezervasyon yaptırmak çok zorlaşmış durumda. Ninja temasını kullanıyor olabilirler, fakat özellikle yabancı turistleri hedef almıyorlar. “Yeni tür bir restoran” kurma fikri  “gerçekleştirmesi görece kolay ” olduğu için ninja temasına dönüşmüş.

Her ne kadar yabancı turistleri hedeflemiyorlarsa da ninjalar yabancılar arasında son derece popüler. Çizgi roman, televizyon programları ya da internet videolarından restoranın varlığını öğrenip gelen yabancı müşterilerin sayısı oldukça fazla ve bazı günler masaların yarıya yakınını yabancılar dolduruyor.

Menüde şakunetsu tōseki (yanan taş fırlatma) ya da hagakure (“Yapraklar Arasında Saklanmış.” Buşido -Savaşçını Yolu- üzerine yazılmış bir eser) gibi değişik şeyler olmasına rağmen Ninja Akasaka’yla ilgili etkileyici olan tek şey restoranın görünüşü değil. Yemeklerin dokuları ve tatları göründüğünden farklı çıkabilir ve sizi tatlı ihanetlere uğratabilir. Yemekleri suşi, Fransız ya da Çin mutfağı eğitimi görmüş 15 ninja şef hazırlıyor. Düşük ısıda pişirme ya da köpük yöntemi gibi gündemdeki değişik yemek pişirme yöntemlerini de ekleyerek “Tarzımızı sağlamlaştıran lezzetli yemekler yapalım!” diyerek yeni tarifler deniyorlar.

Son zamanlarda bu zamana kadar merkezde olan Avrupa ve Amerikalı müşterilerin yanı sıra, turlarla Asya’dan gelen müşteriler de artmış. 11 yıldır ninjalık yapan Bay Hagane “Yalnızca bir kez gelmiş olsalar bile müşterilerin hafızalarında rengarenk bir anı olarak kalan başka bir restoran olduğunu pek sanmıyorum,” diyerek gösterdiği özgüven , bu restoranda yemeklerin, ambiyans ve servis dahil her şeyin konukları eğlendirme amaçlı olduğunu kanıtlıyor. Müşterileri tarafından 20-30 yıl sonra bile hatırlanan bir restoran olmak için her gün toplamda elliden fazla ninjadan oluşan bir ekip müşteri ağırlama tekniklerini geliştirmek için birbirleriyle yarışıyorlar.

Birden zamanın geçtiğini ve artık gitmemiz gerektiğini fark ediyoruz. Prensesler gibi uğurlanıp dışarı çıkınca artık modern metropoldeyiz. Tam gidecekken arkamızdan “Bekleyin!” diyerek biri sesleniyor. Geri dönüp bakınca özel ninpō’larını (ninja tekniği) gösteriyorlar.

Bunun ne olduğunu öğrenmek için Ninja Akasaka’ya gitmeniz lazım…

 

 

 

Çeviren: F. Simanur Yıldırım
Kaynak: www.asahi.com (Son Erişim Tarihi 07.11.2017)


Sevgi paylaştıkça çoğalır!