Devlet Bütçesi – Ev Bütçesi Karşılaştırması – III

Para döngüsünün durması kriz anlamına gelir

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Hükumetler Her Zaman Borç Alabilir mi?

Aile bireyleri arasındaki ilişkiler kötüleşirse, türlü sorunlar ortaya çıkacaktır. Bir yandan kadın eşine “Sana para veremem” diyebilirken (Editörün Notu: Japonya’da aile bütçesini kadınlar idare eder), diğer tarafta baba çocuğuna ve kendi ailesine “Size harçlık veremem” diyebilir. Bu durum tahmin edebileceği gibi, tüm aile bireylerini etkileyerek aile içi parasal döngünün çöküşüne sebep olacaktır. O yüzden kimsenin bilinçsizce hareket etme lüksü yoktur. Erkek parasının yetmediği zamanlarda eşinden (veya kendi ailesinden veyahut çocuklarından) para istediğinde, aile bireyleri düzenin devamlılığı için bunu sağlamalıdırlar. Erkek de bunu bildiği için kendisini büyük parasal yüklerin altına girmek zorunda hissetmeyecektir.

Diğer bir deyişle, özel sektörün devlet bonolarını problem yaşanmadan almaya devam edeceği varsayılabilir. Böyle bir durumda devletin açık vermesi konusunda endişeye gerek yoktur.

Yukarıda da söylediğim gibi, eğer bir ülkenin ekonomisini çalışan bir eşin cüzdanıyla karşılaştırırsak, eş para harcadığında (ailesine ve çocuklarına verdiği parayı çıkararak söylersek) eşin çocuğuna verebileceği miktar azalır. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi, çalışmayan eş üzerine düşen işlerin sadece yarısını yaparsa, evde yemek pişirmemeye başlarsa, çalışan eşin ev halkını dışarı yemeğe çıkarması gibi yükümlülükleri oluşabilir ki bu da ekstra harcama demektir.

Bu durumun iyi veya kötü sonuçları olup olmayacağı, “yakın gelecekte ailenin arasının bozulup aile üyelerinin içinde para döngüsünün bittiği en vahim duruma” gelip gelinemeyeceğine bağlıdır. Bu vahim durumdan kaçınabilmek için ailenin yaşam kalitesinde düşüş olsa da çalışan eşin yapması gereken ebeveynleri gibi aile üyelerine verdiği miktarı kısmaktır ki bunun gerçekleşme ihtimali de düşüktür.

 

Çeviren: Ulaş Gökay Özgül

Kaynak: wedge.ismedia.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!