“Robot Köy” Ziyarete Açık!

Yaskawa Electric merkezini robot temalı parka dönüştürdü

2015 yılının Haziran ayında Yaskawa Electric şirketi merkezininin bir kısmını “Robot Köy” adıyla halkın ziyaretine açtı. Beş bölgeye ayrılarak ziyarete açılan Robot Köy ziyaret etmek isteyenler için değişik deneyimler sunuyor.

“Robot Köy” dahilindeki  bölümlerden biri  “Yaskawa Ormanı”.  Bu parkta teknoloji- doğadan birlikteliği sergileniyor ve ziyaretçilerin dört mevsim gelip gezebilecekleri, dinlenebilecekleri ve öğrenmeye devam edebilecekleri farklı alanlar bulunuyor.

Diğer bir bölüm olan “Yenilikler Merkezi” üç farklı katıyla gelenleri robot teknolojisiyle ilgili bilgilendirmeyi amaçlayan çeşitli aktiviteler sunuyor. İlk katta Yaskawa Electric şirketi tanıtılırken, ikinci katta robot üretimiyle ilgili ilginç bilgiler yeralıyor. Üçüncü katta ise ziyaretçilere bizzat deneylere katılma, hatta kendi robotlarını yaratma fırsatı sağlanıyor. Gezi boyunca ziyaretçilere robot teknolojisinin en yeni ürünleri eşlik ederken robotların nasıl çalıştıkları, nasıl kuruldukları ve yaratıldıkları anlatılıyor.

Ayrıca dünyada bir ilk olan, robotların başka robotlar tarafından üretildiği robot fabrikasına giderek üretim aşamalarını incelemek de mümkün. Detaylı işlemler için üretilenleri olduğu gibi, araba yapımında kullanılmak üzere üretilen robotları da bu fabrikada üretim sırasında görebilirsiniz.

“Robot Köy” size en yeni teknolojileri sadece göstermekle kalmayacak onları tecrübe etmenizi de sağlayacak.

Çeviren/Derleyen: Ömer Köse

Kaynak: yaskawa.co.jp