Öğrenci Projesi: Balondan Uzay Aracı Başarıldı

Fukui Koleji öğrencileri uzaydan yeryüzününü fotoğrafladı

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Fukui Teknik Lisesi’nin beş öğrencisi Japonya’nın Okinawa bölgesinde Miyakojima açıklarında, “Balondan Uzay Gemisi” olarak adlandırılan uzay balonu projesi kapsamında kaydedilen videoları denizden topladı. Proje başarıyla noktalandığından öğrencilerin yüzünde güller açıyordu.

Yaklaşık 30.000 metre yükseklikte stratosferden kamera kaydı almayı hedefleyen uçak planı 7 aydır devam ediyordu. Proje, yapılan birçok  deneme ve düzeltmelerin ardından nihayet başarıyla sonuçlandı.

Limandan bir balıkçı teknesiyle ayrılan öğrenci ve gazeteciler yaklaşık bir saat on beş dakika sonra dalgaların arasında bir şey fark ettiler. Şiddetli yağmurla sarsılan teknede ilerlerken Irabujima yakınlarında fosforlu renkteki bu el yapımı uzay gemiciğini sapasağlam bir şekilde buldular. Ama kamera kayıtlarının sağlam olup olmadığını anlamak için erkendi. Denize iniş yaparken kamera hasar görmüş olabilirdi. İçine deniz suyu girip verilerin silinmesine sebep olmuş olabilirdi. Gerginlik devam ederken kayıtların bulunduğu kartı hemen kameradan çıkarıp duruladıktan sonra güzelce kuruladılar. Böylelikle veriler koruma altına alınmış oldu. Karaya varır varmaz öğrenciler hemen bir bilgisayar bulup heyecanla verileri kontrol ettiler. Tırmanış çekimini, bulutların arasındaki kayıtları ve balonun patlayış anını gördükten sonra “Başardık!” nidalarıyla zaferlerini kutladılar.

Aynı günün sabahında bu projede yer alan 8 öğrencinin hepsi el yapımı uzay gemilerini startosfere taşıyacak olan uzay gemicikleri için gerekli adımları yerine getirip her biri çok önemli olan son kontrolleri yaparak balonu helyumla doldurup uçurmuşlardı. Balonun hesaplanan hızla yükselmesi ve istenilen yükseklikte patlayıp uzay aracını istedikleri şekilde denize düşürmesi için bütün detaylar çok önemliydi. Verileri toplamak için tekneyle açılan beş kişiyi kablosuz takip cihazını kullanarak yönlendirmek amacıyla üçü karada kaldı.

Öğrencilerin lideri olan Watanabe (19) “Şimdiye kadar sadece internet üzerinden gördüğümüz bu görüntüleri arkadaşlarımla birlikte kendi çabamızla elde etmek müthiş bir duygu. Çok mutluyum.” derken grubun bir diğer üyesi olan Yamamoto (19) “Bu başarıyı iş birliği içinde çalışmamıza borçluyuz. Arkadaşlarıma minnettarım.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Projenin başarıyla sonuçlanışını izleyen Hokkaidolu bir vatandaş olan Iwatani (31), “Hava koşulları, dalgalar, kullanılan aletlerin dayanıklılığı gibi birçok tahmin edilemeyen etken mevcuttu, ama sorunsuz bir şekilde başardılar. Bu deneyimin ileride mutlaka işlerine yarayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuşarak öğrencilerin başarısını kutladı.

Çeviri: Tuğba Kirazlı

Kaynak: www.fukuishimbun.co.jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!