JLPT Nedir?

Japonca Yeterlilik Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

Japonca yeterlilik sınavı, JLPT adı altında,  The Japan Foundation (Japonya Vakfı) ve Japonya Uluslararası Eğitim Derneği tarafından 1984 yılında anadili Japonca olmayanlar için uygulanmaya başlandı. Bu sınav hem Japonya’da hem de dünyanın farklı yerlerinde yılda 1 ya da 2 kez (Haziran ve Aralık aylarında) gerçekleştirilmektedir. İlk uygulanmaya başlandığı tarihte dünya çapında yaklaşık 7000 kişinin girdiği bu sınava 2011 yılında 600.000 kişi katıldı. Bu sayı günümüzde de katlanarak artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Japonya’da işe girme veya çalıştıkları işte terfi alma amacıyla sınava giren sayısı artış gösterdi.

Japan Foundation, 25 yılı aşkın süredir uygulanan yeterlilik sınavlarının sonuçlarından ve istatistiki verilerden yararlanarak her geçen yıl soru kalitesini artırıp ve bu verileri eğitim sistemini geliştirmek için kullandı. 2010 yılından bu yana ise yeni geliştirilen Japonca Yeterlilik Sınavını uygulamaya koydular.

JLPT’nin Amacı Nedir?

JLPT sınavının temel amacı ikinci dil olarak Japonca konuşan bireylerin yetkinliklerini dünya çapında geçerliliği olan bir sertifika aracılığıyla belgelendirmektir.

JLPT sınavında alınan sertifikanın seviyesi aynı zamanda Japonya’ya göçmenlik başvurusu yapan bireylerin puan durumunu da etkiler.

JLPT Sınavının Formatı Nasıldır?

JLPT sınavı 5 temel seviyeden oluşur. N5 seviyesi başlangıç olmak üzere N1 seviyesi ileri düzeyi gösterir. Bu 5 seviye içerisinden kendinize uygun olanı seçip sınava o seviye için başvuru yapabilirsiniz. Her seviyenin formatı ve süresi diğerlerinden farklıdır. Genel format aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

JLPT’ye Nasıl Hazırlanırım?

JLPT sınavı için The Japan Foundation’ın yayınladığı deneme sınavı kitapçıklarının yanı sıra birçok farklı yayının her seviye için özel olarak hazırlanmış kitaplarını piyasada bulmak mümkün. Bu kitaplarla sınava hazırlandıktan sonra ülkemizde yılda 2 kez gerçekleştirilen bu sınava Türk Japon Vakfı’nın websitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Sertifikamı Nasıl Alırım?

JLPT sınavı sonuçları öncelikle online olarak açıklanmaktadır. Size başvuru sırasında verilen şifre ile, sonuçlar açıklandığında rahatlıkla sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Sertifika ise yine sınav başvuru sırasında beyan ettiğiniz adresinize sınav sonuçları açıklandıktan sonra postalanır. Her seviye için başarılı olma durumunda sertifika verilir.

Daha fazla bilgi için www.jlpt.jp adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Çeviren / Derleyen: Tuğba Kirazlı

Kaynak: www.jlpt.jp