Japon Robot Üreticisi FANUC Sınır Tanımıyor

Çin medyasından FANUC'a övgü

27 Ekim’de Çin medyasında “Japonya’nın en büyük robot üretici markası FANUC neden bu kadar iyi?” başlıklı bir haber yayınlandı.

Haber Japonya’nın robot üretiminde ne kadar ileri olduğundan ve bu alanda, özellikle endüstri robotları konusunda birçok büyük firmaya sahip olduğundan bahsederek başlıyor. Bu firmalardan biri olan FANUC ise dünya çapında dijital kontrol sistemlerinin bilimsel araştırmaları, tasarımı, üretimi ve satışı alanlarında önemli bir yere sahip.

Buna ek olarak, firmayı diğerlerinden ayıran özelliğin kullandığı, nanometre tabanlı CNC (Bilgisayarlı Sayısal Denetim) sistemi olduğu ve şirketin CNC sisteminin dünya çapında birçok makinede kullanıldığı belirtiliyor. “Üretimde görev alan, gelişmiş görsel algılayıcılara ve güç algılayıcılarına sahip bu robotlar duyarlılık açısından insan eliyle karşılaştırılabilecek seviyedeler ve FANUC robotlar yiyecek, kimyasal, elektronik parçalar ve otomotiv gibi birçok alanda kullanılıyor. FANUC öylesine yaygınlaşmış durumda ki dünyanın dört bir yanında, tanınmış fabrikalarda bu robotlara rastlamak mümkün.”

Şirketin ana teknolojisi ve işletmesine gelirsek, uzun zamandır kurucusu Inaba Kiyonemon klanının elinde olduğu söylenebilir. Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip şirketin iç işlerini dışarıdan bir gözle tam olarak bilmek kolay değil. Şirket teknolojik araştırmalara büyük önem veriyor ve bünyesinde birçok genç araştırmacı, 12 laboratuvar ve 7 teknik merkez barındırıyor.

Haberin sonundaysa, şirket merkezinin Oshino’da, Mt. Fuji yanardağının eteklerinde yer aldığı belirtiliyor ve “şayet Mt. Fuji patlarsa, bütün dünyada üretim durabilir” deniyor.

Doğum oranlarındaki azalma ve nüfustaki yaşlanma ile birlikte Japonya’da iş gücü gitgide azalıyor. Bu nedenle de Japonya’da her geçen gün daha fazla firma işgücü için robotlara ihtiyaç duyuyor. Yani dünya çapında sıklıkla kullanıldığı gibi, yerel pazarda da önemli bir dayanak sağlıyor.

 

Çeviren: Ömer Yasir Öngenli

Kaynak: www.excite.co.jp

Tarih: 27.10.2017