Japonya’da Burs İmkanları

Size uygun olan hangisi?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Japan Study Support, uluslararası öğrenciler için hazırlanmış bir site. Hedefi ise Japonya’ya yurt dışından gelecek öğrencilere bilgi vermek. Ayda yaklaşık 40,000 ziyaretçi alan bu sitede yabancı öğrenci kabul eden 1300 civarı Japon yüksek öğretim kurumu, bu öğrencilere verilen burslar ve Japonya’daki hayatla ilgili rehberler bulabilirsiniz. Biz ise bu yazımızda Japan Study Support aracılığıyla öğrendiğimiz, sizin de başvurabileceğiniz burslardan bahsedeceğiz.

Japonya, yabancı öğrenciler için pek çok burs imkânı sunuyor. Fakat bu bursları veren her kurum, öğrencilerde farklı farklı özellikler arıyor. Hitap ettikleri kitle, genelde üniversite öğrencileri. Öte yandan, ülkeye giriş yapmadan önce başvurabileceğiniz bursların sayısı ise çok değil. Bu bursların, Japonya’da yaptığınız masrafların tamamını karşılamak için yeterli olmayacağını hatırlatmak isteriz.

Burs çeşitleri

1- Japon Hükümeti Tarafından Verilen Burslar (MEXT Bursları)

Bir adet gidiş-dönüş uçak bileti ve yemek, barınma gibi günlük masraflar temin edilir. Bu burs, kayıt ücreti de dâhil herhangi bir okul giderini kapsamaz. Japon elçiliğinden ya da kaydolunacak üniversiteden tavsiye mektubu gerekir. Bu bursu alan kişi, başka yerden burs alamaz. Japonya’da okuyan yabancı öğrencilerin %5’inden daha azına çıkar.

2- Japonya Öğrencilere Destek Kurumu’nun (JASSO) Bursları

JASSO, MEXT’e bağlı bir kuruluş olup iki farklı burs sunar: MEXT Yabancı Değişim Öğrencileri Teşvik Bursu (Monbukagakushō Gaikokujin Ryūgakusei Gakushū Shōreihi ya da Monbukagakusho Honors Scholarship for Privately Financed International Students) ve Yabancı Öğrencilere Destek Enstitüsü Bursu (Kaigai Ryūgaku Shien Seido Shōgakukin ya da Student Exchange Support Program). Bu burslara değişime gidilen okuldan başvurulur.

  • MEXT Yabancı Değişim Öğrencileri Teşvik Bursu: Günlük masraflarını kendisi karşılayan öğrencilere üniversitede iseler 48,000, dil okulunda iseler 30,000 yen aylık verilir. Öğrencilerin başarısına ve JASSO’nun mali durumuna göre aylıkta kısıtlama yapılabilir. Japonya Değişim Öğrencisi Sınavı’nda (EJU) çok iyi not almış olan öğrenciler önceden başvurabilir, fakat Türkiye’de EJU’ya girme imkânı bulunmamaktadır. Yabancı öğrencilerin %3’ünden daha azına çıkar.
  • Yabancı Öğrencilere Destek Enstitüsü Bursu: Anlaşmalı yüksek öğretim kurumlarından gelen kısa dönem öğrencilerine (8 günden çok, 1 yıldan az) verilir. Aylık 80,000 yen olup değişim öğrencilerinin %4’ünden azına verilmektedir.

3- Yerel Yönetimlerin ve Uluslararası Değişim Kurumlarının Bursları

Okulun yerine ve ikamet edilecek bölgeye göre değişir. Bu bursu alan öğrenci, genelde başka bir burs alamaz.

4- Sivil Burs Kurumlarının Bursları

Şirketlerin, özel kurumların verdiği burslardır. Özellikleri, bursu veren kurumun amacına ve kimliğine göre değişir. Belirli okullar, belirli bölümler ya da belirli ülkelerden gelen öğrenciler dışında başvuru kabul edilmez, yanlışlıkla başvuru yapılsa bile bu öğrencilere burs verilmez.

 

167 farklı bursun İngilizce listesine buradan ulaşabilirsiniz: Jpss.jp/en

Çeviren: Azra Işık
Kaynak: Jpss.jp/jp


Sevgi paylaştıkça çoğalır!