Japon Çin İşbirliğiyle Yeni Gözlemevi Kuruldu

Yer çekimi dalgalarını anlamaya bir adım daha yaklaştık.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Hiroshima Üniversitesi, geçtiğimiz hafta, Çin Ulusal Astronomi Gözlemevi ile birlikte, Batı Çin-Tibet Yaylası’nda bir teleskop kurduğunu duyurdu. 5000 metre rakıma sahip “Ali” bölgesinde kurulan görünür ışık gözlemevi, Güney Amerika’nın Şili bölgesinden sonra ikinci en yüksek teleskop olma unvanına sahip.

Gözlemevi, önümüzdeki sonbahar faaliyete başlayacak. Teleskop, uzayı kütleçekim dalgaları yayan yayan gök cisimleri için tarayacak.

“Hinotori” isimli projenin hazırlıkları 2013 yılından beridir Çin Ulusal Astronomi Gözlemevi tarafından yürütülüyor. Bölgedeki altyapı çalışmalarını yine Çin üstlenmişti. Teleskopun kurulması ve gözlem sisteminin inşasından ise Hiroshima Üniversitesi sorumlu.

ABD, Avrupa ve Güney Amerika gibi bölgelerde gözlem tesisleri bol sayıda bulunsa da, Batı Çin ve çevresinde böyle bir tesis mevcut değil. Ali bölgesinin yüksek rakımı, atmosferin veriler üzerindeki etkilerini en aza indirecek. Yani yer seçimi yapılırken coğrafi özelliklere dikkat edilmiş.

Hiroshima Üniversitesi, 15 yıl önce bu bölgeye başka teleskop göndermiş olmasına rağmen araştırmacıların seyahat izinlerindeki birtakım sorunlardan dolayı teleskop inşa edilememişti. Yosuke Utsumi başkanlığındaki Hiroshima Üniversitesi Uzay Bilimleri Merkezi araştırmacıları, 2017 Ekim ayında kurulumu tamamladı; yapılan testlerde herhangi bir sorunla karşılaşılmadı.

Görünür ışık, kızılötesi ışınlar, ve ultraviyole ışınları yakalayan teleskop, bazı sensörleri sayesinde özellikle ultraviyole ışınların yakından gözlenmesine olanak sağlıyor. Yüksek rakımlı bölgelerde görülen sert hava koşulları nedeniyle araştırmacılar gözlemevinde kalmak yerine verileri uydu yoluyla merkeze, yani Hiroshima Üniversitesi’ne ileterek çalışıyor.

Kütleçekim dalgaları ve nötrino yayan gök cisimleri, bu seneki Nobel Fizik Ödülleri’nde de anıldı. Tüm dünyadaki gözlemevilerinin işbirliği ile bu konularda yakın zamanda yeni gelişmeler elde edilmesi bekleniyor.

 

Çeviren: Tolga Yılmaz

Kaynak: Yomiuri


Sevgi paylaştıkça çoğalır!