“Hikone Öğrenci Sanat Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Büyük Ödül Tsukuba Üniversitesi'nden Yasuhiro Yasuda'nın oldu.

Milli Hazine Hikone Kalesi’nin 410. Yıl kutlamasında “ Hikone Öğrenci Sanat Ödülleri” ödül töreni, Hikone ilçesi Merkezi Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşti.

Büyük ödülün sahibi,  Tsukuba Üniversitesi’nden Yasuhiro Yasuda oldu. Halka açık programda, yazılı sınavı geçen 20 sanat öğrencisi, Ağustos ayında  Hikone’de kalarak birer çalışma planı oluşturdular ve çalışmalarını 23 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında sergilediler. Final günü olan 1 Ekimde, katılımcılar yaptıkları çalışmaların amacını jüri önünde açıkladıktan sonra 4 jüri üyesi yarışmanın kazananlarını belirledi.  Yasuhiro Yasuda  çalışmasında, suda taş sektirme oyununda kullanılan taşları Hikone Budist tapınağında kullanılan vernik, metal vernik ve altın varaklarla kapladı.Bu çalışmanın birinci seçilmesiyle Yasuda, 300.000 Yen değerindeki büyük ödülün sahibi oldu.

Ayrıca Nagoya Sanat Üniversitesi’nden Hiroshiki Uemura ve Tokyo Üniversitesi Sanat Bölümü’nden Kenta İshige ikincilik ödülünü paylaşırken, Kyoto Sanat Üniversitesi’nden Yoshina Agaru ise jüri özel ödülünü kazandı.

Çeviren: Ebru Koç
Kaynak: headlines.yahoo.co.jp