Başbakan Abe: “Kadınların iş hayatına katılımı önemli”

Devlet kurumlarında çalışan kadın sayısı: 1.500.000

Geçtiğimiz günlerde Kyoto’da, birçok sektörde aktif görev alan kadınların davet edildiği “Kadınların Toplumdaki Yeri” adlı uluslararası bir konferans düzenlendi.  Konferansta bir konuşma yapan Başbakan Abe dinleyicileri selamladıktan sonra “Kadınlar eğer topluma daha çok katılır, daha çok söz sahibi olursa, dünya genelindeki sorunların çoğu çözüme kavuşur” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Konferansa katılanlar arasında ABD başkanı Trump’ın büyük kızı İvanka Trump da bulunuyordu. Başbakan Abe, İvanka Trump’ın bu yılki G-20 zirvesinde karar alınan “gelişmekte olan ülkelerdeki kadın girişimcilere destek” başlıklı kampanyadaki çabalarına dikkat çekerek, Japonya’nın da bu kampanyaya 50 milyon dolarlık bir katkı sağlayacağını belirtti. Başbakan olduğu beş yıllık süreçte kadınların da aktif şekilde katılabileceği iş ortamları yaratmaya çalıştıklarına dikkat çeken Abe, Japonya’daki özel sektörde çalışan kadın sayısının iki katına çıktığını, devlet kurumlarında ise 1.500.000 kadının görev aldığını belirtti.

“Eğer kadınlar toplumsal alanlarda daha fazla faaliyet gösterirse, fakirlik başta olmak üzere dünyadaki birçok sorun çözüme kavuşacaktır” şeklinde konuşmasına son veren Abe, Japonya’nın bu alanda öncü bir ülke olmayı hedeflediğini vurguladı.

Çeviren: Burak Emeksiz

Kaynak:www3.nhk.or.jp

Tarih:03.11.2017