Pokemon GO Stresi Azaltıyor mu?

Pokemon Go oynayan işçilerde stres seviyesinde düşüş gözlemlendi.

Pokemon Go çıktığı günden itibaren her yaştan milyonlarca insanı ellerinde telefonları ile sokaklara dökmesiyle tüm dünya için unutulmaz bir tecrübe oldu. Peki elinizde telefon, dışarıda sokak sokak gezip Pokemon avlamak sağlığınız için faydalı desek? Tokyo Üniversitesi’nden Norito Kawakami ve araştırma ekibinin yaptığı anket sonuçlarına göre bir aydan daha uzun süre Pokemon Go oynayan işçilerde stres seviyesinde düşüş gözlemleniyor. Araştırma sonucu ulaşılan bulgular Scientific Report isimli İngiliz bilim dergisinde yayımlandı.

Japonya’da yaşayan 20-70 yaşları arasındaki 2530 işçinin katıldığı çalışmada oyunun Japonya’da kullanıcıya sunulmadan birkaç ay önce, 2015 kasım ayında ve çıktıktan bir süre sonra, 2016 aralık ayında işçilere internet üzerinden iki defa psikolojik stres değerlendirmesi yapıldı. Çalışma sonunda oyunu bir aydan uzun süre oynamaya devam eden 246 işçinin stres seviyesi bir yıl öncesine göre azalırken kalan 2284 kişide bir değişiklik görülmedi. Yaş, sigara kullanımı, alışkanlıklar ve benzeri farklılıkların etkisi ortadan kaldırılıp karşılaştırıldığında da iki grup arasında stres seviyeleri bakımından istatistiksel olarak ciddi bir fark olduğu ortaya çıktı.

Bu zamana dek Pokemon Go’nun depresyon veya asosyalliğe iyi geldiğini iddia eden teoriler olsa da, iddiaların bilimsel dayanağı olmadığı söyleniyordu. Ekip Pokemon Go gibi artırılmış gerçeklikten faydalanan oyunların işçilerin ruh sağlığına iyi gelebileceğini belirtti. Kawakami, “Dışarı çıkmak, insanlarla iletişim kurmak ve fiziksel aktivitenin artmasının iyileşmenin başlıca nedeni olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Çeviren: Tolga Yılmaz

Kaynak: www.asahi.com