Sony’den Robot Köpekler

oyun arkadaşınız şirin robotlar

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Sony, şahsi kullanıma yönelik robot üretimine geri dönmeye karar verdi.

“Aibo” robot köpekleri piyasaya 1999 yılında sürülmüş, üretim 2006 yılında durdurulmuştu. Raftan indirilen “Aibo”, 18 Ocak’ta yeniden vitrinlerde yerini alacak. Vergisiz fiyatın 198,000 Yen (yaklaşık 7,000 TL) olması bekleniyor.

Şirin suratlı Aibo köpekler, sevimli mimikler ve çeşit çeşit oyunlar yapabiliyor.

Yirmi iki eklemli Aibo, bir robottan ziyade gerçek bir canlı gibi hareket ediyor, köpeklerin en şirin hareketlerini taklit ediyor.

Aibo’nun yapay zekası, etrafındaki nesneleri algılama ve kendi kendine hareket etme yeteneği dışında sahibiyle iletişim kurabilecek ve hatta tecrübe ettiği etkileşimlerden bir şeyler öğrenip kendi kendini geliştirebilecek şekilde tasarlandı. Buluta bağlı yapay zeka, sonradan eklenen verilerle de geliştirilebiliyor. Yani bu gün aldığınız Aibo zamanla yeni numaralar öğrenip sizi şaşırtabilecek.

Aibo’nun sizinle iletişim kurabilmesi için birden fazla kablosuz bilgi aktarma yöntemi olması hedefleniyor.

Aibo’yla akıllı telefonunuz üzerinden de iletişim kurabilecek, mesela dışarı çıktığınızda evinizde sizi bekleyen Aibonuzu eğitebileceksiniz. Fakat Aibo’nun sizin eğitiminiz dışında, kendi kendine gelişebilmesi ve buluta bağlanabilmesi için 3 yıllık bir plan satın almanız gerekiyor. Aibo bu plan olmadan da çalışabiliyor ancak yeni verilerle yapay zekası geliştirilmiyor.

Aibo’nuz hep güncel ve sevecen kalsın diye Sony üç yıldan sonra da Aibo’yu hep geliştirmeyi planlıyor.

Çeviren: Ömer KÖSE

Kaynak: www.nikkei.com


Sevgi paylaştıkça çoğalır!