Cerrahlar için 3 Boyutlu Ameliyat Simülasyonları

Sanal gerçeklik şirketi HoloEyes yeni yatırımlarla büyüyor.

Doktorlar için ameliyat simülasyonları gibi tıbbi sanal gerçeklik programları geliştiren HoloEyes şirketi, seri A yatırımlarda Nissay Capital’dan 150 milyon yen kaynak aldığını açıkladı.

HoloEyes yakın zamanlarda Tokyo VR Startups programının 2’nci hızlandırma aşamasında tohum yatırım olarak 10 milyon yen kaynak almıştı.

2016 yılının Ekim ayında uygulama geliştiricisi Naoji Taniguchi (CEO ve CTO); birçok üniversitede misafir öğretim üyeliği ve doçentlik yapmış, aynı zamanda bir cerrah olan Maki Sugimoto;  AllAbout’un yaratıcısı ve APPLIYA’nın COO’su Kenichi Shinjo (şirket yöneticisi ve CSO), birlikte HoloEyes’ı kurdular. Aralık 2016’daki TECH LAB PAAK’ın 6. gününde TECH LAB PAAK ödülünü, Ocak 2017’de Beyond Next Ventures’ın düzenlediği hızlandırma programı “BRAVE”in ilk gününde Amazon AWS ödülünü kazandılar.

Soldan sağa: Maki Sugimoto, Naoji Taniguchi ve Kenichi Shinjo.

 

CT, MRI ve X-ray gibi teşhis amaçlı görüntülemeler genellikle iki boyutlu oluşturuluyor. Doktorlar bu görüntülere bakarak üç boyutlu görüntüyü kafalarında oluşturmak, stereopsiden edinilen bilgilerle teşhis koymak ve çoğu zamanda bu imkânlarla ameliyat yapmak zorunda kalıyorlar. HoloEyes’da, CT taramalarından elde edilen verilerle üç boyutlu insan modelleri oluşturuluyor, bu modellerin biriktirilmesiyle de bir tıbbi sanal gerçeklik veri tabanı oluşturuluyor. Örneğin “60 yaş, erkek, prostat kanseri” diye bir arama yapıldığında bu anahtar kelimelere uyan bir vakanın üç boyutlu görüntüsüne ulaşmak mümkün hâle geliyor. Bu da benzer vakaların teşhislerinde veya cerrahi müdahale alıştırması olarak kullanılabiliyor. Ameliyat öncesi toplantıları (cerrahi planlama), ameliyat şeklinin sağlık çalışanlarının tümüne aktarılması, genç doktor ve doktor adaylarının eğitimi, hastalara durumun açıklanması, sistemin tahminî kullanım senaryoları arasında. Şirkette, hasta rızasıyla toplanan verileri, tıp üniversiteleri ile ilaç şirketlerine pazarlayan ve hastanelere sanal gerçeklik görüntüleyicileri sağlayan bir iş modeli benimseniyor.

HoloEyes, elde ettiği yatırımı kullanıp bu sermaye artışıyla birlikte sanal gerçeklik sistemlerini geliştirmeyi, şirketin temellerini güçlendirmeyi ve kadrosunu genişletmeyi planlıyor.

Derleyen/Çeviren: İ. Deniz Gün

Kaynak: Thebridge.jp