Bu Restoranda Nakit Geçmiyor!

Tokyo'da otomasyona yönelik pilot uygulama

İş gücü açığının çok olduğu aile restoranı endüstrisinde, kasada kullanılan işgücünü azaltmak amacıyla Tokyo’da ödemeyi sadece elektronik para ve kredi kartıyla sınırlı tutan bir restoran denemeye açıldı.

Restoran 6 Kasım’da Tokyo’nun Chuo Semtinde bir aile restoran zinciri olan ‘Royal Host’ tarafından açıldı.

Siparişler masada bulunan tablet ile veriliyor. Ödemeyi kasaya gitmeden, görevlinin masaya getirdiği 14 farklı elektronik para ve kredi kartı ile ödeme kabul eden terminal aracılığıyla yapmak mümkün.

Ödeme sırasında para üstünü vermek için zaman kaybedildiğinden restoran hiç nakit almamayı tercih ediyor. Müşterilerin yanılmasını önlemek içinse restoranın girişinde ‘Nakit Geçmez!’ ibaresi bulunuyor.

Nakit kullanılmaması kasa personeli gerektirmediği ve her gün kapanıştan sonra yaklaşık 40 dakika süren kasa kapatma işleminin süresini kısaltacağı için, şirket yetkilileri bu uygulamanın iş gücü açığına karşı bir önlem olmasını bekliyorlar.

Şirket, restorandaki doluluk ve müşteri tepkilerine bakarak uygulamayı diğer restoranlarına yaymayı  değerlendirecek.

2 yaşındaki kızı ile restorana gelen otuzlu yaşlarda bir kadın ‘Çocuğu tutarken bozuk parayla ödeme yapmak zor olduğundan elektronik para ve kredi kartı bence kullanışlı. Nakit kullanılmamasına kimsenin bir itirazı olacağını  sanmıyorum.’ dedi.

Royal Holding’in Genel Müdürü Nonomura Akihito, iş gücünün kısıtlı olduğu bu dönemde nakit kullanılmayan restoranların durumunu görmek istediklerini söyledi.

Çeviren: Ümmiye Begüm Kaya

Kaynak: www3.nhk.or.jp