Yoshida Kardeşlerin Şamiseni Kubo’ya Ses Veriyor

"Kubo ve Sihirli Teller" animasyonu 18 Kasım'da Japonya'da

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Animasyon filmi Kubo’nun Japonca dublajlı halinin tanıtım müziğini Yoshida Kardeşler tsugaru şamisen(üç telli bir Japon çalgısı) kullanarak yaptılar.

Japonca dublajı daha yeni gösterime giren Amerikan animasyon filmi Kubo ve Sihirli Telleri’nde Japon kültürüne ait şamisen ve origami gibi birçok öge bulunuyor. Yoshida Kardeşler de bu filmin tanıtım müziğini yarattılar. Yoshida Kardeşler, ‘Şamisen çalan bir kahraman. Muhteşem bir çağ başlıyor. Şamisenin Hollywood’a girmesinden son derece mutluyuz.’ dediler.

Dünyaca ünlü Japon animasyon şirketi LAIKA stüdyolarının yaptığı animasyon filmi eski Japonya’da geçiyor. Şamiseninden çıkardığı ezgiler ile origamileri kontrol edebilen bir çocuğun macerası anlatılıyor.

Kubo’nun bir şamisen kullanması ve şamiseni çalarkenki mimiklerine ezgileri uydurmak oldukça karmaşıktı. Yoshida Kardeşler’den Ryoichiro bu durumla ilgili şunu söyledi: ‘Şamiseni tekrar tekrar çalışıp, araştırıp ifade etmeye çalıştım. Japonya’nın güzel yanlarını keşfedebildiğim bir iş oldu.’’

Yoshida Kardeşler Japonya’da 2003 yılındaki ilk gösterilerinin ardından özellikle Amerika’da şamisenin yaygınlaşması, popülerleşmesi için sahne aldılar. Kardeşlerden Kenichi, ‘Şamiseni çalanların sayısındaki artış ve aktiflikleri sayesinde şamisen böyle filmlerin konusu haline gelen bir enstrüman oldu.’ diyerek memnuniyetini ifade etti.

Filmin ana müziği The Beatles grubunun ‘While My Guitar Weeps Gently’ şarkısıydı ve Yoshida Kardeşler bu parçayı şamisen ile yorumladılar.  Kardeşler ‘’Şamisen çekici, güçlü ve doğaçlamaya uygun bir enstrümandır. Umarız filmdeki çalışımızı beğenirsiniz.’’ diyerek izleyiciye selam yolladılar.

Film Japonya’da 18 Kasım’da gösterime giriyor.

Çeviren: Şahin Yaldız

Kaynak: nishinippon.co.jp

Tarih: 30/10/2017

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!