Tüketici Fiyatları 9 Aydır Yükselişte

Remel sebep hammadde fiyatları mı?

Eylül ayında ülke çapındaki tüketici fiyat endeksi, dalgalanmaların sık görüldüğü taze gıda haricindeki gruplarda geçen yılın Eylül ayına göre %0.7 artarak 9 aylık artış eğilimini devam ettirdi.

İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı’nın Eylül ayı açıklamasına göre, ülke çapındaki mal ve hizmetlerin fiyat hareketlerini gösteren endeks, hava koşullarına bağlı olarak fiyatında dalgalanmalar görülen taze gıda grubu haricinde geçen yıl fiyatına 100 denilecek olursa 100,3’e yükselerek geçen yılın Eylül ayına göre %0.7 oranında artmış oldu. Tüketici fiyat endeksinin 9 aylık yükselişinin yanı sıra büyüme oranı da geçtiğimiz Ağustos ayından beri yükselişte.

Fiyat artışın, ham petrol, LNG yani sıvılaştırılmış doğal gaz, elektrik ve hava gazındaki fiyat artışlardan kaynaklanıyor.

Ayrıca, taze gıda ve enerji harici endeks geçen yılın Eylül ayına göre %0.2 artışla 100.8 olarak gözlendi.

Buna ek olarak, tüm ülke verilerinden daha önce açıklanmış olan Tokyo tüketici endeksi ön rapor verileri taze gıda grubu ayrı tutulduğunda %0.6’lık artış göstererek 100,3’e yükselmişti.

İçişleri ve İletişim Bakanlığı’ndan ‘LNG gibi enerji ile fiyatların enflasyonu etkileme eğilimi devam edeceği gibi tüketici fiyatlarındaki artış da devam edecek gibi duruyor.’ açıklaması geldi.

 

Çeviren: Ümmiye Begüm Kaya

Kaynak:http://www3.nhk.or.jp