Seto Masao Fotoğraf Sergisi

Savaş ve yıkımı gösteren 36 fotoğraf Kyoto'da

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Pasifik savaşı öncesi Tayland’da doğan ve şimdi Bangkok’da yaşayan fotoğraf sanatçısı Masao Seto’nun(86) savaş sonrası dönemde, savaşın birçok Asya ülkesi üzerindeki yıpratıcı etkilerini resimleriyle kayıt altına aldığı fotoğraf sergisi Kyoto şehrinin Sakyo ilçesinde Rondokreanto isimli galeride ziyarete açıldı.

Masao Seto, 1931 yılında Tayland’ın güneyinde bulunan Phuket adasında dünyaya geldi. Babası Japon annesi Taylandlı olan Masao Seto, yalnızca savaşı birinci elden görmekle kalmayıp savaştan sonra Japon uyruklu insanların toplandığı kamplardaki yaşamı da tecrübe etmiş. Savaş bitip özgürlüğüne kavuşmasının ardından Tayland’da kalmaya karar vermiş ve restoran, mağaza gibi bir çok farklı yerde çalışmış. 17 yaşında bir kamera alması ve kendi başına fotoğraf çekmeyi ve çektiği fotoğrafları tab etmeyi öğrenmesiyle 1964 yılında fotoğrafçılık kariyeri başlamış.

1967 yılından beri Asahi gazetesi Bangkok ofisinde foto muhabir olarak yaptığı haberler arasında; Vietnam savaşı, Kamboçya iç savaşı nedeniyle kaçmak zorunda kalan mülteciler, Pol Pot’a bağlı güçlerin operasyonları, Myanmar’da gerçekleşen silahlı azınlık ayaklanmaları, tekrar tekrar gerçekleşen darbeler ve ekonomik gelişmeler sebebiyle değişen Tayland toplumu gibi konular bulunuyor. Yarım yüzyılı aşan foto muhabirlik kariyeri boyunca Doğu Asya haberciliğinin ön saflarında bulunmuş ve insanları fotoğraflamıştır.

24 Eylül’de açılan bu sergide haber fotoğrafları, manzara ve insan fotoğrafları olmak üzere 36 eser sergilenmekte. Masao Seto, serginin ilk gününde, yaklaşık 50 ziyaretçiye çocukluk yıllarındaki tecrübelerine dayanarak savaşın bitişi ve savaş sonrası dönemdeki kaosu anlattığı bir konuşma gerçekleştirdi. Fotoğraf sergisi 29 Eylül’de sonlandı.

Çeviren: Keremcan Tarhan

Kaynak: www.asahi.com

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!