Purikura Nedir?

Anında Güzelleştiren Fotoğraf Kabini

Cildi beyazlatmak, gözleri büyütmek, çeneyi küçültmek gibi kişinin görüntüsüyle istediği gibi oynayabildiği, anında baskı yapan fotoğraf kabinlerine Japoncada “Purikura” deniliyor. Ortaya çıkışının üstünden 20 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen purikura, günümüzde bile hem Japonlardan hem turistlerden büyük ilgi görmeye devam ediyor.

“Purikura” ismi, 1995 yılında piyasaya sürülen ve ortaokullu Japon kızlar arasında oldukça popüler olan “Print Club” isimli bir fotoğraf kabini markasının kısaltılmasından geliyor. Bu marka popülerliği ile hem kendinden sonra gelecek makinelere ismini verdi hem de bu tip fotoğraf makinelerinin sayısının artmasına sebep oldu. Şimdilerde 20-40 yaşları arasındaki Japon kadınları arasında “Hiç purikura çektirmedim,” diyecek birini arasanız bile bulamazsınız çünkü purikura tüm Japonya’da popüler olmuştu.

“Print Club” 1995 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, şimdi bile oyun merkezleri olsun, alışveriş merkezleri olsun Japonya’nın çoğu yerinde rahatlıkla bulunabiliyor. Peki purikura bu popülerliğini nasıl devam ettirebiliyor? Bunun cevabı, herkesin “hayallerinki ben”i yaratabilmesinde yatıyor. Purikura çekilen kişi kaç yaşında olursa olsun, fotoğrafta kendini istediği şekilde güzelleştirip sahip olmak istediği yüzü yaratabiliyor. Son zamanlarda, purikura çektirdiğinde oluşan görüntüye ulaşmak için takma kirpik takanların sayısının giderek artması da bunun bir örneği.

90’lı yılların ikinci yarısı, kogyaru denilen liseli kızların saç boyamak, esmerleşmek gibi Japon güzellik anlayışına ters düşen moda akımının popülerliğini yitirmesini gördü. Sonrasında gangyaru denilen akım popülerleşti. Bu akımı takip eden kızlar, kogyaruların çoğu özelliğini devam ettirmelerine rağmen asla tenlerini esmerleştirmiyorlardı. Bu dönemde fotoğraf kabini şirketleri, bu akımın popülerleşmesinden faydalanıp makinelerinin içine beyazlaştırma özelliği eklediler. Daha sonra, 2000’li yılların ortasında gözleri büyüten makyajların popülerleşmesiyle, makinelere “dev göz” özelliği eklendi. Purikuranın en önemli özelliklerinden biri dönemin moda akımlarına ayak uydurup, kendisini geliştirebilmesidir. Böylece kızlar, o an kendilerini görmek istedikleri görüntüye hemen ulaşabiliyorlar.

Purikura, 20 yıl boyunca Japon moda akımlarını kendinde toplayarak gelişmeye devam etti. Şimdilerde yabancı turistler arasında bile çok popüler. Pek çok turistik yerde, o yeri arkaplan olarak kullanan purikuralar bulunuyor. Böylece turistler hem purikura deneyimi yaşıyorlar hem de ellerinde gittikleri yerden bir anı kalmış oluyor.

Kaynak: https://w-sc.jp/
Çeviren: Didem İpekoğlu