Modayı Yansıtan Mangalar

Japonya’daki moda dünyası hakkında bilgi sahibi olmak için...

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Satoru Makimura’nın ‘’Real Clothes’’ (Gerçek Kıyafetler) serisi

Şirket hayatının 5. yılında, Japon şiltesi satışından Kadın Giyim Departmanı’nın satış elemanlığına geçiş yapan 27 yaşındaki Amano Ameba, birden kendini hayatının dönüm noktasında bulur. Giyinmek, çalışmak, yaşamak… Moda konusunda uzman kişilerin dolup taştığı mağazada zarafetin gerçek değeri sorgulanıyor.

 

 

 

 

 

 

Aoi Ikebe – ‘’Tsukuroi Tatsu Hito’’ (Kıyafetleri Onaran İnsan)

Büyükannesinin dileği doğrultusunda, yapması uzun zaman alan kıyafetleri dikmeye devam eden bir kadının hikayesi.

Büyükannesinden devraldığı terzi dükkanında çalışan genç kadın İchie, kızına düğün elbisesi dikmek için dükkân açan büyükannesi Yukino’yu hatırlar. İchie, eski bir dikiş makinesi kullanarak yalnızca bireyler için elbise dikmek istemektedir ve diktiği kıyafetleri markalaştırma tekliflerini reddeder. Kişiler ile kıyafetler arasındaki ilişkiyi ve iki insanın birbirine duyduğu hisleri anlatan iç ısıtıcı bir seri.

Ayrıca, serinin 2015 yılında çekilmiş, İngilizce’ye ‘’A Stitch of Life’’ (Hayat İlmiği) olarak çevrilmiş filminde baş rolü oynayan isim Miki Nakatani.

Ai Yazawa – ‘’Paradise Kiss’’ (Cennet Öpücüğü)

Moda dergisi Zipper’da yayınlanmış olan manga serisi, 

sınavlara hazırlanırken monoton günler geçiren Yukari’nin, Yazawa Sanat Okulu’nun festivalinde bir grup moda öğrencisi için modellik yapmasını konu alıyor.

Serinin anime ve filmi de bulunmakta.

Ton Okowara – ‘’ Ōsama no Shitateya’’ (Kralın Terzisi)

İtalya’nın Napoli şehrinde yaşayan Yu Oribe isimli bir Japon ve takım elbise yaratma hikayesi.

 

 

 

 

 

 

 

Yukari İchijo – ‘’Designer’’ (Moda Tasarımcısı)

Top model Ami, öz anne-babasının kim olduğunu bilmemektedir. Annesinin

kim olduğunu öğrenince geçirdiği şok yüzünden kaza yapar ve modellik kariyerine veda eder. 1970’ler modasına atıfta bulunan manga serisi, annesiyle yüzleşmek için tasarımcı olmayı seçen Ami’nin etrafında dönüyor.

 

 

 

 

 

 

Natsumi İtsuki‘’Maruchero Monogatari’’ (Marcello’nun Hikayesi)

Manga serisi, kaba bir çocuk olmasına karşın, herkesi neşesiyle etkileyen 15 yaşında modellik yapan koyu saçlı Marcello’yu konu alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Çevirenin önerisi: Ai Yazawa’nın ”Gokinjo Monogatari” (Komşuluk Hikayeleri) serisi

90’lar modasıyla ilgiliyseniz Ai Yazawa’nın moda odaklı diğer manga serisi ”Gokinjo Monogatari”ye göz atmanızı tavsiye ederim. ”Paradise Kiss”  serisindeki Miwako adlı karakterin ablası Mikako’nun kahramanı olduğu hikayede yine bir grup moda öğrencisinin hayatlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini ve zamanın moda trendlerini gözlemliyoruz.

Çeviren/Derleyen: Aslı İdil Kaynar

Kaynak: matome.naver.jp

 


Sevgi paylaştıkça çoğalır!