Hem Doyurucu Hem de Stresi Azaltıyor: Palamut Çorbası!

Ağır yemeklere sağlıklı alternatif denizden geliyor.

Yağlı ya da tatlı şeyler yemek bizi iyi hissettirdiğinden ramen ya da tatlı pirinç yerken de tadının mümkün olduğu kadar yoğun olmasını isteriz. İnsanların yaşaması için gerekli olan besinler temel olarak karbonhidratlar, lipidler ve proteinlerden oluşur. Bu olmazsa olmaz denilebilecek besinler, yediğimizde bize “lezzetli” gelir ve içgüdüsel olarak daha fazla yemek istieriz.

Lezzetli yemekler yediğimizde beynimizde endorfin hormonu salgılanır ve mutlu hissederiz.Ayrıca, endorfin salgılandığında insanda daha fazla yeme isteği de oluşmaya başlar ve böylece bazı yiyeceklere bağımlı oluruz.

Öte yandan yanlış beslenme sağlık sorunlarına sebep açabiliyor ve stresi azaltmak için yemeğe başvuran insanlar bu defa da obezite riskiyle karşılaşıyor, işte bu noktada herkese önerimiz palamut çorbası.

Palamut çorbası tokluk hissi veriyor ve obeziteyi engelliyor

Yapılan araştırmalardan palamut çorbasının yorgunluğa ve kan dolaşım problemlerine iyi geldiği zaten biliniyordu, ancak Kyoto Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada palamut suyunun tıpkı şeker ya da yağ gibi beyindeki haz merkezlerini çalıştırdığı ama bu iki besinden farklı olarak bağımlılık yaratmadığı keşfedildi.

Dahası, palamut çorbasının sindirim hareketini hızlandırdığı ve tokluk hissi verdiği öğrenildi. Büyük bir porsiyon yiyeceğiniz günlerde önceden palamut çorbası içerseniz yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeden sağlıklı bir rejim yapabilmeniz de mümkün. Palamut çorbasında bulunan histidin maddesinin açlığı bastırma, karın yağının yakılmasına yardımcı olma gibi türlü türlü faydalarının olduğu söyleniyor.

Eve dönünce ramen yerine palamut çorbasını tercih edin

Geleneksel Japon yemeklerinin bolca et içeren yüksek kalorili Batı mutfağına kıyasla daha çok lipid ve protein ağırlıklı olduğu için tadının daha sade olduğu söylenir. Bu yüzden hafif tadıyla palamut çorbasının da size aynı lezzeti vereceğinden eminiz. Gelecek sefer yoğun, kıvamlı bir ramen yemek istediğinizde daha hafif ama tat olarak denk bir alternatif olarak palamut çorbasını gözden geçirmek uzun vadede faydalı bir beslenme alışkanlığı olabilir.

Çeviren/Derleyen: Tolga Yılmaz

Kaynak: news.livedoor.com