Anime Dövmeleri

Japonya'da dövme algısı değişiyor mu?

Son zamanlarda anime, manga ya da oyun karakterlerini konu alan dövmelerin popülerlik kazandığı görülüyor. Bu yeni akım, Japonya’da genellikle suçla ilişkilendirilen ve korkutucu olarak görülen dövmeye karşı algının değişmesi için bir başlangıç olabilir mi?

Yokohama şehrinde yaklaşık 20 yıldır dövmecilik yapan Aki, 2010 yılından beri animeye olan ilgisinin artmasıyla bu tarz dövmeler yapmaya başladığını söylüyor. İnternette bu dövmelere olan ilginin artmasıyla anime dövmeleri isteyen müşterileri de hızla artmış ve Aki şimdilerde bu tarz dövmelerin, kendisine gelen isteklerin yaklaşık %30’unu oluşturduğunu söylüyor.

Müşterilerinin çoğunun 20-40 yaşları arasında olmasının yanı sıra erkek ve kadınlar oranı yaklaşık %50. Dövme yaptırmaya gelenlerin arasında öğrenciler, devlet memurları ve beyaz yakalı çalışanlar da var. Aki’nin çalışmaları yurtdışında da tanınıyor ve müşterileri arasında yabancı uyruklu insanlar da bulunuyor. Bu tarz dövmeleri yapan sanatçılar, Amerika ve Meksika gibi ülkelerde de olmakla birlikte aralarında 200 binden fazla İnstragram takipçisi toplayanlar da mevcut.

Ancak dövme yaptırmanın bazı riskleri de var. Evlenmek ya da iş bulmak istediği için dövmesini sildirmek isteyenler de söz konusu. Dövme sildirmek, cerrahi bir müdahale olduğu için, fiyatı yüksek olup yara izinin kalma ihtimali de bulunuyor. Dövme sildirmeye gelen müşterileri oldukça fazla olan Roppongi Sakai Kliniği’nin müdürü Takahiro(49) “İster lazer tedavisi olsun ister ameliyat, dövme sildirmek oldukça acılı bir işlem olmakla birlikte her zaman bir miktar yara izi kalıyor. Moda olduğu için dövme yaptırıp sonra fikrini değiştirecekler dikkatli olmalı.” diye uyarıyor.

Dövmeye karşı güçlenen bir hareket de mevcut. Nisan ayında 12. kez gerçekleşecek olan “King of Tattoo” isimli uluslararası dövme toplantısı 2005 yılından beri Tokyo’da yapılıyor. Şimdiye dek amatör dövmecilerin toplandığı ve yarışmalar düzenlenen bu etkinlik bu sene yer sıkıntıları yaşıyor. Tıbbi lisans sahibi olmadan dövme yapan dövme sanatçıları ise birbiri ardına ortaya çıkıyor.* 4 Temmuz tarihinde Osaka bölge mahkemesinde gerçekleşen halka açık duruşmada Taiki Masuda(29) isimli davalı “Dövme yapmak benim hem hayatım, hem de hayat amacım. Bu hayatın bana geri verileceğine inanıyorum,” diye konuştu.

 

Dövmenin toplum tarafından kabul edildiği düzeni kurmak bir gereklilik haline geldi. Yaptıkları işin tehlikede olduğunu hisseden dövme sanatçıları ve amatör dövmeciler, geçen yıl dövme yapmayı özel bir alan haline getirecek yasal düzenlemenin gerçekleşmesi için meclise yaklaşık 23 bin imzalı bir dilekçe verdiler. Özel lisans ya da kayıt sistemine geçilmesi istense de henüz kanunlaşma yönünde bir gelişme bulunmuyor.

Barolar birliğinin 14 yıllık araştırmasına göre dövmeye karşı izlenimler %51.1 oranında rahatsız edici, %36.6 oranında ise korkutucu olarak ifade edildi.

“Japonlar ve Dövme” isimli kitabın yazarı Tsuru Üniversitesi profesörü Yoşimi Yamamoto “60’lı ve 70’li yıllarda yapılan yakuza filmlerinin de etkisiyle ‘dövme eşittir yakuza’ gibi bir algı ortaya çıktı. Evlerde banyo olması yaygınlaşıp hamama giden insanların da azalmasıyla, insanların başkalarının dövmelerini görme şansı da azaldı ve bu da dövmeye karşı olumsuz hislerin oluşmasına sebep oldu,” diyerek bu durumun bazı sebeplerini sıralıyor.

 

*Japonya’da yasal olarak dövme yapmak için tıbbi lisans gerekiyor.

Çeviren: Keremcan Tarhan

Kaynak: www.asahi.com