“Van Gogh ve Japonya” Sergisi

Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi'nde başlıyor.

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

“Van Gogh ve Japonya” sergisi 24 Ekim’de Ueno-Tokyo’daki Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi’nde başlıyor. Serginin açılışından önce 23 Ekim’de basın için özel bir toplantı düzenlendi ve Riho Yoshioka’nın NHK’de 3 Kasım’da yayınlanacak olan “Van Gogh’un Japonya’ Rüyası” isimli belgeseli izlendi. Belgeselde Yoshioka, Van Gogh’un ayak izlerini takip ederek Fransa ve Hollanda’yı dolaşıyor.

Van Gogh’un “Yatak Odası” isimli eserinin önünde açılış konuşmasını yapan Yoshioka, “Fransa’da ve Hollanda’da dolaşırken Van Gogh’un hayatı ve eserleri hakkında birçok şeye rastladım. Japonya’da bu eserleri görmek bana nostalji yaşatıyor,” dedi.

Sanata büyük ilgi duyan Yoshioka “Van Gogh’un eserleri yalnızca sanatsal açıdan değil, eserlerinde yansıttığı kendi karakteri açısından da çok özel. Eserleri gören gözler için derslerle dolu,” dedi.

10 günlük gezisinde “ Gezdiğim yerler Van Gogh’un resmettiği yerlerden ibaret değildi. Örneğin bir süre tedavi gördüğü ruh hastalıkları hastanesini ziyaret ettiğimde onun o mekanlardayken hissettiği karmaşayı, hassas ruhunu ve resim için duyduğu tutkuyu hissettim,” dedi.

“Van Gogh Japonya’yı hiç ziyaret etmedi ama Japonya’yı kendi hayal aleminde şekillendirdi,” diyen Yoshioka, sanatçının ziyaret ettiği bilinen, Güney Fransa’daki Arles kasabasının Japonya’ya çok benzediğinden ve Van Gogh’un buradan esinlenmiş olabileceğinden bahsetti.

“Van Gogh ve Japonya” isimli sergi Vincent Van Gogh ve Japonya arasındaki ilişkiye ışık tutuyor. Hollanda’daki Van Gogh Müzesi ile ortaklaşa yürütülen bu uluslararası sergi projesi Japonya’dan sonra Hollanda’da, Van Gogh Müzesi’nde gerçekleşecek.

Sergi 5 bölümden oluşuyor:

  • Japonizm ile Karşılaşma ve Paris’te Ukiyo-e,
  • Arles ve Japon İdeali,
  • Japonizmi Benimsemek,
  • Doğanın Derinliklerinde,
  • Van Gogh’un Erken Dönem Japon Hayranları.

Sergide Van Gogh’un yaklaşık 40 eseriyle birlikte o döneme ait başka sanatçıların eserleri ve Ukiyo-e çalışmaları gibi yaklaşık 50 eser  sergileniyor.

Ayrıca Van Gogh’un Japonya’dan esinlenişini ve hayalindeki Japonya’yı inceleyen çalışmaların yanı sıra, sanatçı ile son zamanlarında ilgilenen doktoru Paul Ferdinand Gachet’in evini ziyaret eden yaklaşık 240 akademisyenin duygularını yazdığı 3 ziyaretçi defteri, Van Gogh’un esinlendiği Japon sanatçıların eserlerinin ve sergideki belgelerin bir listesinin bulunduğu bir bölüm de mevcut.

“Van Gogh & Japonya” sergisi 24 Ekim 2017-8 Ocak 2018 tarihleri arasında Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi’nde olacak. 20 Ocak’ta ise Kyoto Ulusal Modern Sanatlar Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Ayrıntılı bilgi için gogh-japan.jp web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Derleyen/Çeviren: Emine Sevde Karali

Kaynak: cinra.net


Sevgi paylaştıkça çoğalır!