Tek Tekerlekli Bisikletin Çocuk Gelişimine Etkisi

Japon çocukların Çinli çocuklardan tek farkı tek tekerlekli bisiklet mi?

Sevgi paylaştıkça çoğalır!

Çin’de uzun süredir uygulanmakta olan tek çocuk politikasının, çocukların bencil bireyler olarak yetişmesi sonucunu doğurduğu söylenmekte. Anne babalarının yanı sıra dede ve ninelerinin de göz bebeği olarak büyüyen bu çocukların, büyüdüklerinde tek başlarına bir şey yapamaz hale geldiği düşünülüyor. Bit Çin medya kuruluşu bu durumla ilgili bir araştırma yaparak Çinli çocukları Japon çocuklarla kıyasladığında, sonuçlar Japon çocukların kendi ayakları üzerinde durabilen insanlar olarak yetiştiklerini gösterdi. Bunun sebebinin ise Japon okullarında kullanılan tek tekerlekli bisikletler olduğu ileri sürüldü.

Japonya’daki Tek Tekerlekli Bisiklet Geleneği Nereden Geliyor?

Japonya’da 1980’lerin başında ülke genelinde birçok ilkokula tek tekerlekli bisikletler dağıtıldı. Birden bire tüm ülkede birçok çocuk bu sporu öğrenmeye başladı. O dönemlerde Japonya’da öğrenci olanların kolay kolay unutamayacağı bir atılımdı bu. Okullarda birden bire bir sürü tek tekerlekli bisiklet olmuştu ve herkes öğle aralarını bu bisikletlerde geçiriyordu. Bu bisikletler okullarda beden eğitiminin önemli bir parçası haline geldi. Şu an ülke çapında ilkokulların %90’ında kullanıldığı düşünülüyor. Bu tek tekerlekli bisikletleri kullanabilmek için en önemli şeylerden birisinin cesaret olduğu söylenir. Ancak tek başına, sadece kendi dengene güvenerek uzun süre egzersiz yaparak bu bisiklete binmekte ustalaşılabilir.

Çin’de verilen haberin metnine göre, Japon çocuklarla Çinli çocukları birbirinden ayıran temel sebep tek tekerlekli bisikletleri kullanmayı öğrenme çabası. Çünkü Japonya’da okullarda dağıtılan bu bisikletlerin nasıl kullanılacağı derste öğretilmez. Öğrenciler deneyerek ve birbirlerinden öğrenerek kendilerini geliştirirler. Elbette düşüp yaralanmalar da olacaktır ama bu da eğitimin bir parçası olarak düşünülür. Belki de bu özgürlüklerinin başladığı noktadır. Haberde yer alan metne göre Japon eğitim sisteminde öğrenciyi kendi ayakları üzerinde durmaya iten tek şey bu değil. Ayrıca, öğrencilerin toplu taşıma araçlarını da tek başlarına kullanmaları teşvik ediliyor. Bu uygulamanın bazı risk ve tehlikeleri olsa da, öğrenciler küçük yaşta bu risklerle başa çıkmayı öğreniyor. Bu da ileriki hayatlarında özgür bireyler olmalarını etkiliyor.

 

Çeviren / Derleyen: Tuğba Kirazlı

Kaynak: news.searchina.net


Sevgi paylaştıkça çoğalır!